«Տռուսիկով» տարան, ասեցինք՝ փռեն ասֆալտին, չասեցինք՝ էդքան նվաստացնեն. Իջևանից բերման ենթարկվածների հարազատ
18/07/2019 12:40
Իջևանի դեպքերից հետո մարզպետարանի մոտ բողոքի ցույց իրականացնող ձերբակալվածների հարազատներից մեկը պնդում է, որ երեկոյան ժամը 3:00-ին ոստիկանները մտել են իրենց տուն ու բռնի ուժով տարել երկու տղաներին ու ամուսնուն:
«Ժամը 3-ին, կոտրելով, փշրելով դուռը, մտել են տուն: Դուռը բացեցի, ասեցի՝ խնդրում եմ բացատրեք՝ ո՞վ եք ի՞նչ եք ուզում, հրեցին, իմ տան մեջ գցեցին, հեսա կապտուկը, նայեք (կինը ցուցադրեց ձեռքի վրայի կապտուկը - Aysor.am), որից հետո տղաս ձեներից իջավ, 10 հոգով բռնեցին, տռուսիկով, որի իրավունքը բացարձակ չունեին, տարան: Ասեցինք՝ փռեն ասֆալտին, չասեցինք՝ տան մեջ անմեղ մարդկանց փռեն ասֆալտին, իր ա կնոջ, երեխու մոր ներկայությամբ մարդուն էդքան նվաստացնեն», - պատմեց բերման ենթարկվածներից մեկի կինը:
Վերջինս նշեց, որ դրանից հետո ամուսինն ու մյուս տղան են ներքև իջել, նրանց էլ են բռնել:
«Մեքենայի առաջ ինձ հրեցին գցեցին, գիշերով տռուսիկով տարան՝ ոտաբոբիկ առանց հագուստի», - ասաց կինը:
Նա նաև նշեց, որ հեռախոսով տեսագրել է կատարվածը և որպես ապացույց կարող է տեսանյութ ներկայացնել:
Ցուցարարներից մեկն էլ պնդեց, որ ոստիկաններից ոմանք եղել են քաղաքացիական հագուսով, մի մասը դիմակով, կանանցից մեկն էլ պնդեց, որ որոշ ոստիկաններից ալկոհոլի հոտ է եկել:
ՀՀ քննչական կոմիտեից Aysor.am-ին հայտնել էին, որ Իջևանում տեղի ունեցած բախումների հետևանքով ձերբակալվել է 13 անձ, իսկ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում ստացվել և վարույթ է ընդունվել Իջևան քաղաքում Ոստիկանության ծառայողների նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու, խուլիգանություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը:հարազատ

Ночью увели в одних трусах, босого, без одежды – родственница подвергнутого приводу
Одна из участниц акции протеста перед областной администрацией после вчерашних событий в Иджеване утверждает, что полицейские ворвались к ним домой в 3 часа ночи и силой увели двух сыновей и мужа.
«В 3 часа, ломая и круша дверь, ворвались к нам домой. Я закрыла дверь и сказала, пожалуйста, представьтесь, кто вы и чего хотите, толкнули и бросили меня в моем доме, вот синяк, посмотрите (женщина показала синяк на руке – Aysor.am), после этого из-за шума сын спустился вниз, 10 человек взяли и увели его прямо в трусах, на что они не имели права. Да, сказали, укладывайте на асфальт, но не говорили – укладывать на асфальт невинных людей дома, так унижать человека в присутствии его жены, матери ребенка», - рассказала жена одного из подвергнутых приводу.
Она отметила, что после этого спустились вниз ее муж и другой сын, их тоже забрали.
«Перед машиной меня толкнули, бросили на землю, ночью увели в одних трусах, босого без одежды», - сказала она.
Женщина отметила, что сняла произошедшее с помощью телефона и может представить в качестве доказательства видеоматериал.
Другой участник акции протеста отметил, что некоторые полицейские были в гражданской одежде, часть в масках, одна из женщин утверждает, что некоторые полицейские находились под воздействием алкоголя.