ՄԻԵԴ-ին և Վենետիկի հանձնաժողովին դիմելը հիմք չէ, որ գործն առաջին ատյանի դատարանում չքննվի. Քոչարյանի փաստաբան
19/07/2019 14:43
Հայաստանի 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների վերաբերյալ քրեական գործը հենց այն գործն է, որի վերաբերյալ անհրաժեշտ է այնպիսի բարձր կարծիք, ինչպիսին է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի ու Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Հովհաննես Խուդոյանը։
«Սահմանադրական դատարանի կողմից ՄԻԵԴ և Վենետիկի հանձնաժողով դիմելու գործիքը նոր է մեր իրավական համակարգում, և կարծում եմ, որ սա հենց այն գործն է, որի համար անհրաժեշտ է նման բարձր կարծիք», - նշեց փաստաբանը։
Նրա խոսքով, ՄԻԵԴ-ից և ՎՀ-ից այս գործի վերաբերյալ լինելու է ընդամենը խորհրդատվական կարծիք, իսկ վերջնական որոշումը Սահմանադրական դատարանինն է։
Հարցին՝ արդյոք ՄԻԵԴ և ՎՀ դիմելը կարո՞ղ է կասեցնել Քոչարյանի և մյուսների գործով քննությունը ընդհանուր իրավասության դատարանում, փաստաբանը պատասխանեց, որ այդ գործընթացը հիմք չէ գործը Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում կասեցնելու համար։
«Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանի որոշմամբ, գործի քննությունը վերսկսված է, և այն պետք է վերսկսվի ընդհանուր իրավասության դատարանում։ Միակ ձգձգող հանգամանքը պարոն Դանիելյանի աշխատակազմն է, որը գործի նյութերը չի տրամադրել ընդհանուր իրավասության դատարանին, որպեսզի հնարավորություն լինի շարունակել», - ասաց փաստաբանը։
Հիշեցնենք՝ Սահմանադրական դատարանը որոշել էր դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան և Վենետիկի հանձնաժողով՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա Քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրականության հարցը որոշելու վերաբերյալ խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար։

Обращение в ЕСПЧ и Венецианскую комиссию не является основанием, чтобы дело не рассматривалось в суде первой инстанции – адвокат Кочаряна
19/07/2019 17:22
Уголовное дело в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна и других высокопоставленных чиновников именно то дело, для которого необходимо такое высокое мнение как мнение Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) и Венецианской комиссии, заявил сегодня журналистам член команды адвокатов Роберта Кочаряна Ованнес Худоян.
«Обращение Конституционного суда в Европейский суд по правам человека и Венецианскую комиссию – это новый инструмент в нашей правовой системе. Считаю, что это именно то дело, для которого необходимо подобное высокое мнение!», - отметил адвокат.
По его словам, мнение ЕСПЧ и Венецианской комиссии по этому делу будет всего лишь консультативным, а окончательное решение должен принять Конституционный суд.
На вопрос, может ли обращение в ЕСПЧ и Венецианскую комиссию приостановить производство по делу Роберта Кочаряна и других в суде общей юрисдикции, адвокат ответил, что этот процесс не является основанием для прекращения рассмотрения дела в суде первой инстанции.
«Решением судьи Апелляционного суда Армена Даниеляна, производство по делу возобновлено в суде общей юрисдикции Еревана. Единственное, что затягивает рассмотрение дела, это персонал господина Даниеляна, который не предоставил материалы дела суду общей юрисдикции», - сказал Ованнес Худоян.