Բագրատաշենի մաքսային անցակետում մեծ կուտակումներ են. Միքայել Մելքումյան
Արդեն մի քանի օր է՝ Բագրատաշենի մաքսային անցակետում առկա են մեծ կուտակումներ, ինչը պայմանավորված է ավտոներկրողների կողմից ներկրվող ավտոմեքենաների թվաքանակի կտրուկ աճով, տեղեկացնում է ՀՀ Ազգային ժողովի Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանի գրասենյակից։
Ըստ աղբյուրի, հուլիսի 23-ի դրությամբ 2018թ. 62 000 ավտոմեքենաների նկատմամբ այդ թիվն արդեն գերազանցվել է, զբոսաշրջիկների թվի աճով, նաև՝ Թուրքիայից մեր հայրենակիցների ապրանքների ներկրման ծավալով:
Միաժամանակ Մ. Մելքումյանն արձանագրում է, որ այդ կուտակումները նաև մաքսակետի տեխնիկական թողունակության նվազ լինելու հետևանք են, և պատկան մարմինները պետք է ժամանակին կանխատեսեն և արձագանքեն այս խնդիրներին:
Մ. Մելքումյանը նշել է, որ այս իրավիճակը կքննարկվի նաև ՀՀ Ազգային Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովում։

На КПП «Баграташен» образовались очереди и скопления транспортных средств – Микаел Мелкумян
Уже несколько дней на КПП «Баграташен» образовались большие очереди и скопления транспортных средств, что обусловлено резким ростом количества импортируемых машин, сообщают из офиса председателя постоянной парламентской комиссии по региональным вопросам и вопросам Евразийской интеграции Микаела Мелкумяна.
Согласно источнику, эта цифра уже превышает показатель по состоянию на 23 июля 2018 года – 62000 автомашин, а также по росту числа туристов и объемам импорта товаров из Турции нашими соотечественниками.
При этом М.Мелкумян отмечает, что эти скопления и очереди являются также результатом низкой пропускной способности таможенного пункта и надлежащие органы должны своевременно прогнозировать и реагировать на эти проблемы.
М.Мелкумян также сообщает, что эта ситуация будет обсуждена в постоянной комиссии по региональным вопросам и вопросам Евразийской интеграции.