Մարտի 1-ի զոհերի հարազատների զգացումների հետ խաղալը բարոյական չէ. Վիկտոր Սողոմոնյան (Տեսանյութ)
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը կարծում է, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում «ամենակեղտոտ ձևով» շահարկվել է 2008-ի մարտի 1-ի զոհերի անունը։
«Սկզբից ստիպում էին ասել, որ սա մարդասպան է, պիտի նստի, հետո երբ պարզվեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանը արյան հետ որևէ կապ չունի, այդ ժամանակ սկսեցին զոհերի հարազատներին ասել՝ ասեք՝ բա մեկը մեղավոր է, պետք է պատասխան տա։ Բերեցին դատարան մարդկանց, որոնք ակնհայտ է, չէին հասկանում՝ ինչ է կատարվում», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Սողոմոնյանը։
Նրա խոսքով՝ քաղաքական գործընթացներից ու իրավական ապօրինություններից այն կողմ, «զոհերի հարազատների զգացումների հետ խաղալը բարոյական չէ»։
Ընդհանուր առմամբ ամփոփելով անցած մեկ տարում Քոչարյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի հետ կապված իրադարձությունները՝ Սողոմոնյանը հայտարարեց, որ այս գործով հետաքննությունն ու նախաքննությունը որևէ արդյունք չի տվել։
«Ես չգիտեմ՝ հիմա նրանք ինչ են ասում զոհերի հարազատներին։ Օրինակ՝ երբ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը հայտարարում էր, թե զոհերից մի զինվորականին նրա կոլեգաներն են սպանել և ասում էր՝ դա հաստատ է, հիմա ի՞նչ են ասում այդ մարդկանց հարազատներին, երբ այդ ամենը չի ճշտվել։ Այս հարցերը մնում են օդի մեջ։ Որքան շատ այս կեղծիքի միջոցով քննեն Մարտի 1-ի գործը, փորձեն վերաշարադրեն իրենց պատմությունը, այնքան ավելի վատ է լինելու իրենց համար», - հայտարարեց Սողոմոնյանը։

Playing with feelings of March 1 victims’ relatives immoral: Viktor Soghomonyan
The names of March 1 victims have been speculated during this year in the most “dirty” way, head of second president Robert Kocharyan’s office Viktor Soghomonyan said at a news conference today.
“First they were forcing to say that he is a murderer and must be in jail, then it has been revealed that Robert Kocharyan has no relation to bloodshed, that time they started telling the relatives of the victims that nevertheless he is guilty and must kept responsible. They brought people to court who obviously did not understand what was going around,” Soghomonyan said.
He said aside from political processes and legal illegalities “it is not moral to play with the feelings of the relatives of the victims.”
In general, summing up the events relating to the criminal case against Kocharyan, Soghomonyan stated that the investigation and preliminary examination of the case gave no results.