Մարտի 1-ի զոհերի հարազատների զգացումների հետ խաղալը բարոյական չէ. Վիկտոր Սողոմոնյան (Տեսանյութ)
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը կարծում է, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում «ամենակեղտոտ ձևով» շահարկվել է 2008-ի մարտի 1-ի զոհերի անունը։
«Սկզբից ստիպում էին ասել, որ սա մարդասպան է, պիտի նստի, հետո երբ պարզվեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանը արյան հետ որևէ կապ չունի, այդ ժամանակ սկսեցին զոհերի հարազատներին ասել՝ ասեք՝ բա մեկը մեղավոր է, պետք է պատասխան տա։ Բերեցին դատարան մարդկանց, որոնք ակնհայտ է, չէին հասկանում՝ ինչ է կատարվում», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Սողոմոնյանը։
Նրա խոսքով՝ քաղաքական գործընթացներից ու իրավական ապօրինություններից այն կողմ, «զոհերի հարազատների զգացումների հետ խաղալը բարոյական չէ»։
Ընդհանուր առմամբ ամփոփելով անցած մեկ տարում Քոչարյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի հետ կապված իրադարձությունները՝ Սողոմոնյանը հայտարարեց, որ այս գործով հետաքննությունն ու նախաքննությունը որևէ արդյունք չի տվել։
«Ես չգիտեմ՝ հիմա նրանք ինչ են ասում զոհերի հարազատներին։ Օրինակ՝ երբ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը հայտարարում էր, թե զոհերից մի զինվորականին նրա կոլեգաներն են սպանել և ասում էր՝ դա հաստատ է, հիմա ի՞նչ են ասում այդ մարդկանց հարազատներին, երբ այդ ամենը չի ճշտվել։ Այս հարցերը մնում են օդի մեջ։ Որքան շատ այս կեղծիքի միջոցով քննեն Մարտի 1-ի գործը, փորձեն վերաշարադրեն իրենց պատմությունը, այնքան ավելի վատ է լինելու իրենց համար», - հայտարարեց Սողոմոնյանը։

Виктор Согомонян: Играть на чувствах родственников жертв – безнравственно
Руководитель офиса экс-президента Армении Роберта Кочаряна Виктор Согомонян считает, что за прошедший год «самым грязным образом» спекулировали именами жертв событий 1 марта.
«Вначале заставляли говорить, что это преступник, должен сидеть, потом, когда выяснилось, что Роберт Кочарян не имеет никакого отношения к пролитой крови, начали говорить родственникам жертв: скажите – ведь кто-то же виновен, кто-то же должен ответить. Привели в суд людей, которые, очевидно, не понимали, что происходит», - заявил сегодня на пресс-конференции Виктор Согомонян.
По его словам, помимо политических процессов и правовой незаконности, «безнравственно также играть на чувствах родственников жертв».
В целом, обобщая события в связи с возбужденным уголовным делом в отношении второго президента Армении, Виктор Согомонян заявил, что расследование и предварительное следствие по данному делу никаких результатов не дали.
«Не знаю, что они говорят сейчас родственникам жертв. Например, когда начальник Специальной следственной службы Сасун Хачатрян заявлял, что одну из жертв – военнослужащих – убили его сослуживцы, он утверждал, что это точно. Что сейчас говорят родственникам этих людей, когда все это не подтвердилось? Эти вопросы остаются в воздухе. Чем больше с помощью этой лжи будут расследовать дело 1 марта, пытаться заново изложить историю, тем хуже будет для них», - заявил Виктор Согомонян.