Ադրբեջանի գործողությունները ստեղծում են լարվածության աճի վտանգ, որի ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա. ՀՀ ԱԳՆ
29/07/2019 14:57
ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտման վերաբերյալ։
«Հուլիսի 27-ին և 28-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը ՀՀ պետական սահմանի հյուսիս-արևելյան հատվածում դիպուկահարների ներգրավմամբ իրականացրել են սադրիչ գործողություններ, որոնց հետևանքով սպանվել է ՀՀ Զինված ուժերի զինծառայող Արման  Բուլղադարյանը և վիրավորվել է ևս երկու զինծառայող:
Ադրբեջանի կողմից հրադադարի միտումնավոր և սադրիչ խախտումները հակասում են հրադադարի պահպանման և  ամրապնդման վերաբերյալ ստանձնած պարտավորություններին, որոնք վերջին շրջանում արձանագրվել են նաև երկու երկրների ղեկավարների մակարդակով այս տարվա մարտի 29-ին տեղի ունեցած Վիեննայի գագաթաժողովի ընթացքում: Դրանք անտեսում են նաև արտաքին գործերի նախարարների հունիսի 20-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների  ընդունած հայտարարությունը, որտեղ կողմերին կոչ էր արվում խստորեն պահպանել հրադադարը հարգելու հանձնառությունը և ձեռնպահ մնալ շփման գծում և պետական սահմանում դիպուկահարների օգտագործմամբ սադրիչ գործողություններից:
Խստորեն դատապարտում ենք մարդկային զոհերի հանգեցնող այս սադրանքները, որոնք ուղեկցվում են Ադրբեջանի կողմից հրադադարի պահպանմանը և ամրապնդմանն ուղղված վստահության և անվտանգության միջոցառումների իրականացման մերժմամբ: Այս գործողությունները ստեղծում են լարվածության աճի վտանգ, որի ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա», - ասված է հայտարարությունում։

МИД РА: Действия Азербайджана создают опасность роста напряженности
Пресс-секретарь МИД Республики Армения Анна Нагдалян распространил заявление,  о нарушении режима прекращения огня со стороны Азербайджана.
"27 и 28 июля вооруженные силы Азербайджана провели провокационные акции с участием снайперов на северо-восточной государственной границе Республики Армения, в результате был убит армянский военнослужащий Арман Булгадарян,  двое военнослужащих были ранены.
Преднамеренные и провокационные нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана противоречат обязательствам по поддержанию и укреплению режима прекращения огня, что также было зафиксированы на уровне лидеров двух стран на саммите в Вене 29 марта этого года.
Они также игнорируют заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ, принятое министрами иностранных дел 20 июня в Вашингтоне, где сторонам настоятельно рекомендовалось строго придерживаться прекращению огня и воздерживаться от провокационных действий с использованием снайперов на государственной границе.
Мы решительно осуждаем провокации  приводящие к человеческим жертвам, которые сопровождаются отказом со стороны Азербайджана от осуществления мер доверия и безопасности, направленных на сохранение и укрепление режима прекращения. Эти действия создают опасность роста напряженности, ответственность которой ложится на азербайджанскую сторону", - говорится в заявлении.