Թեհրանի նախկին քաղաքապետին կնոջ սպանության համար մահապատժի են դատապարտել
Թեհրանի նախկին քաղաքապետ և նախկին փոխնախագահ Մոհամադ Ալի Նաջաֆիին կնոջ սպանության համար մահապատժի են դատապարտել, հայտնում է Mehr-ը` հղում անելով դատական մարմինների պաշտոնական ներկայացուցիչ Գոլամ Հոսեյն Էսմաէլիին:
Ինչպես նշել է դատական մարմինների ներկայացուցիչը՝ Նաջաֆին մեղավոր է ճանաչվել և դատապարտվել «քիսասի»՝ պատժի ըստ իսլամական իրավունքի, որն ըստ ծանրության հավասար է կատարված հանցագործությանը: Թեհրանի նախկին քաղաքապետի կնոջ վրա կրակել էին մայիսի վերջին Թեհրանի հյուսիսում գտգնվող էլիտար շրջանում:
Նաջաֆին անձամբ էր հանձնվել իրավապահ մարմինների աշխատակիցներին և խոստովանել կնոջ սպանությունը՝ հայտարարելով, որ այն տեղի է ունեցել ընտանեկան խնդիրների պատճառով: Նաջաֆին Թեհրանի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցրել է 2017-ի օգոստոսից մինչև 2018-ի ապրիլ:
Իր քաղաքական կարիերայի ընթացքում նա նաև գլխավորել է կրթության և բարձրագույն կրթության նախարարությունը:

Экс-мэра Тегерана приговорили к смертной казни за убийство жены
Бывший мэр Тегерана и экс-вице-президент страны Мохаммад Али Наджафи приговорен к смертной казни за убийство супруги, сообщает агентство Mehr со ссылкой на официального представителя судебных органов Голама Хосейна Эсмаэли.
Как заявил представитель судебных органов, Наджафи был признан виновным и приговорен к "кисасу" - наказанию в исламском праве, равному по тяжести совершенному преступлению.
Жена экс-мэра Тегерана была застрелена в жилом доме в элитном районе на севере Тегерана в конце мая. Наджафи сам сдался сотрудникам правоохранительных органов и признался в убийстве супруги, заявив, что оно произошло из-за семейных проблем. Наджафи занимал пост мэра Тегерана с августа 2017 года по апрель 2018 года. За время своей политической карьеры он также возглавлял министерство образования и министерство высшего образования Ирана.