Իշխանությունը նվեր է անում Քոչարյանին. Էդմոն Մարուքյան
Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի կարծիքով, Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական գործի հարուցումն ու նրան որպես մեղադրյալ ներգրավելը իրավապահների կողմից նվեր է հենց Քոչարյանին։
«Դա աջակցություն է ու մեծ նվեր Ռոբերտ Քոչարյանին, որը իշխանությունը մատուցում է նրան։ Դրանով նրանք հնարավորություն են տալիս, որ Ռոբերտ Քոչարյանը գործ հաղթի Եվրոպական դատարանում ընդդեմ Հայաստանի», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց խորհրդարանական ընդդիմության ներկայացուցիչը։
Մարուքյանի համար անհասկանալի են իշխանության, մասնավորապես՝ իրավապահների քայլերը.
«Պետք է հասկանալ՝ նրանք նպատակայի՞ն են այս ամենն անում՝ Քոչարյանին քաղաքական իմաստով կենդանի պահելու համար, թե՞ դիլետանտության, չհասկանալու արդյունք է»։
Մեր հարցին՝ իսկ եթե այդուհանդերձ, կա՞ն հիմքեր քրեական գործ հարուցելու համար, Մարուքյանը արձագանքեց.
«Եթե կան հիմքեր, ապա այդ քրեական գործը պետք է հարուցվեր դեռ փետրվար ամսին, ինչո՞ւ է քրեական գործ հարուցվել, հետո դատախազի կողմից դրա հարուցումը մերժվել»։
Անդրադառնալով Քոչարյանի հայտարարությանը, թե աշնանը ընդդիմությունը կասի իր խոսքն, ու իշխանության հարցը կլուծվի փողոցում, Մարուքյանը հորդորեց այդ հայտարարություններին վերաբերվել ժպիտով ավելացրեց.
«Ես ձեզ ասեմ՝ իշխանություններին այսօր շատ օգուտ է, որ նրանց այլընտրանքը լինի Քոչարյանը։ Եթե նրանց այլընտրանքը Քոչարյանն է, պարզ է, որ ոչ ոք չի աջակցելու Քոչարյանին, իսկ նրանք կստանան ժողովրդի աջակցությունը։ Բայց դա նաև ամոթ է, որ նրանց այլընտրանքը լինի Քոչարյանը»։
Տեղեկացնենք, որ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի  314-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ «պաշտոնատար անձի կողմից շահադիտական նպատակով կամ անձնական այլ դրդումներով կամ խմբային շահերից ելնելով պաշտոնեական կեղծիք կատարելը»։

Criminal persecution against judge gift to Kocharyan by authorities: Edmon Marukyan
Head of Bright Armenia faction Edmon Marukyan describes the criminal persecution of judge Davir Grigoryan as a gift to personally Kocharyan.
“It is a support and a big gift to Robert Kocharyan by the authorities. With this they give him an opportunity to win at the European court,” Marukyan said, speaking to Aysor.am.
He stressed that the steps of the authorities and law enforcers in particular are not clear for him.
“It is necessary to understand whether these are targeted steps to keep Kocharyan politically alive, or it is dilettantism, a result of not understanding,” he said.
As to whether there are grounds to file criminal case against him, Marukyan said, “If there are grounds, then this case was to be filed yet in February, why it was done and them rejected by the prosecutor.”
Referring to Kocharyan’s statement that in fall the opposition will say its word and the issue of the authorities will be solved in the street, Marukyan urged to treat such statements with smile.
“I will tell you that it is very favorable for authorities to have Kocharyan as their alternative. Of their alternative is Kocharyan, it is clear that Kocharyan will not be supported by anyone thus they will get the support of the people. But of course it will be a shame for them if Kocharyan is their alternative,” Marukyan said.