Ամուլսարի փորձագիտական վերջնական եզրակացությունը կհրապարակվի հաջորդ շաբաթ (Տեսանյութ)
Այսօր կառավարության նիստը մեկնարկեց Ամուլսարի հանքավայրում փորձագիտական եզրակացության վերաբերյալ Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանին ուղղված վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հարցադրումներով։
Վարչապետը հետաքրքրվեց՝ ի՞նչ փուլում է անկախ փորձագիտական խմբի եզրակացությունը, քանի որ այդ մասին մամուլը բազմաթիվ հարցադրումներ է հնչեցնում։
Ի պատասխան Հայկ Գրիգորյանը ներկայացրեց հաշվետվություն այն մասին, թե ինչ գործընթացներ են նախորդել փորձագիտական եզրակացության պատրաստմանը ու տեղեկացրեց, որ այդ եզրակացությունը միայն երեկ՝ օգոստոսի 7-ի առավոտյան է թարգմանված հանձնվել Քննչական կոմիտեին։
Գրիգորյանը վարչապետից ժամանակ խնդրեց վերջնական սրբագրումների համար և խոստացավ մինչև օգոստոսի 13-ը այն ներկայացնել կառավարությանը։
«Հանրությունը պետք է իրազեկված լինի, թե մենք ինչ փաստաթուղթ ունենք, որպեսզի մեր գործողություններն էլ հասկանալի ու թափանցիկ լինեն», - արձագանքեց վարչապետը։

Expertise conclusion on Amulsar exploitation to be submitted to government on August 13
The translated variant of the expertise conclusion over Amulsar was handed to the Investigative Committee on August 7, chairman of the Committee Hayk Grigoryan said at the cabinet sitting today asked by Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan in what stage the process is.
Grigoryan said a little time is necessary for some editing works and promised to submit it to Armenia’s government till August 13.
“The people must be aware what document we have for our actions to be understandable and transparent,” the prime minister said.
International expertise has been ordered to understand the harm of the exploitation of Amulsar mine on the environment. Leading Lebanese ELARD company has been ordered to do it.