Պակիստանը խնդրել է շտապ ՄԱԿ ԱԽ նիստ անցկացնել Հնդկաստանի գործողությունների պատճառով
Պակիստանի ԱԳՆ ղեկավար Շահ Մեհմուդ Քուրեշին ՄԱԿ-ին նամակ է հասցեագրել՝ խնդրելով գումարել Անվտանգության խորհրդի շտապ նիստ՝ պայմանավորված Ջամու և Քաշմիրին առնչվող Հնդկաստանի գործողություններով:
«Ես կցանկանայի խնդրել Անվտանգության խորհրդի շտապ նիստ անցկացնել՝ օրակարգում «հնդկա-պակիստանյան հարց» կետով, որպեսզի քննարկվի Հնդկաստանի՝ վերջերս իրականացրած գործողությունների հետևանքով առաջացած իրավիճակը, որը սպառնում է միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը և սասանում Ջամու և Քաշմիրի միջազգայնորեն ճանաչված վիճելի կարգավիճակը», - նշված է նամակում, որի պատճենը РИА Новости-ի տրամադրության տակ է:
Պակիստանի ԱԳ նախարարի խոսքով՝ Հնդկաստանը միակողմանի կարգով  ձգտում է փոխել այս տարածքի ժողովրդագրական կառուցվածքը, խախտում է Քաշմիրի ժողովրդի հիմնական իրավունքները՝ ներառյալ նրանց ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը:
Քուրեշին նաև խնդրել է, որպեսզի ԱԽ նիստին թույլ տան մասնակցել Պակիստանի կառավարության ներկայացուցչին:

Пакистан запросил срочное заседание Совбеза ООН из-за действий Индии
Глава МИД Пакистана Шах Мехмуд Куреши направил письмо в ООН с просьбой созвать срочное заседание Совбеза в связи с действиями Индии по Джамму и Кашмиру.
"Я хотел бы попросить о проведении срочного заседания Совета Безопасности по пункту повестки "индо-пакистанский вопрос", чтобы обсудить ситуацию, возникшую из-за недавних агрессивных действий Индии, угрожающих международному миру и безопасности и подрывающих международно признанный спорный статус Джамму и Кашмира", - говорится в письме, копия которого имеется в распоряжении РИА Новости.
По словам главы пакистанского МИД, Индия в одностороннем порядке стремится изменить демографическую структуру этой территории, нарушает основные права народа Кашмира, включая их неотъемлемое право на самоопределение.
Куреши также попросил, чтобы в заседании Совбеза позволили участвовать представителю правительства Пакистана.