Հայրապետովին կհրավիրենք դատարան ու կհարցնենք՝ Արցախի զինված ուժերից 2008թ.-ի մարտի 1-ի դեպքերի ժամանակ զորք բերվե՞լ է. Հայկ Ալումյան (Տեսանյութ)
14/08/2019 13:35
Հայաստանի նախկին նախագահ, Մարտի 1-ի գործով առանցքային մեղադրյալ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանՀայկ Ալումյանն այսօր ևս լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ պնդեց, որ 2008թ.-ի մարտիմեկյան իրադարձությունների ժամանակ Արցախից զորք չի տեղափոխվել Հայաստան։
«Արցախի զինված ուժերից ոչ մի ստորաբաժանում, ոչ մի զինվոր այդ օրերին Հայաստան չի մտել», - հայտարարեց Ալումյանը։
Հիշեցնենք՝ նման հայտարարություն դեռ դատարանում արել էր նաև Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Այստեղ կան հանգամանքներ, որոնք հաշվի առնելով մենք Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում, երբ առաջին անգամ հրապարակային դատավարություն սկսվեց, միջնորդեցինք, որ դատավարության մի հատված դռնփակ անցկացվի։ Դատարանը բավարարեց ու այդ հատվածը անցավ դռնփակ։ Դա անհրաժեշտ էր, որովհետև պետք է քննարկվեին մեր փաստարկներն Արցախից, իբրև թե, զորք բերելու հետ։
Մենք պետք է ներկայացնեինք այնպիսի փաստեր, որոնք չպետք է հրապարակային քննարկման առարկա դառնան։ Մեր փաստարկներն այնպիսին էին, որ դրանց հետ համաձայնեց նաև դատախազությունը։ Ես սա շեշտում եմ։ Ուղղակի հիմա, ցավոք, այս պահին այդ հարցին չեմ կարող մանրամասն պատասխանել, իսկ կիսատ պատասխանն ընդամենը կավելացնի սպեկուլյացիաները։ Ամբողջը մենք ասել չենք կարող։ Կրկնում եմ՝ դատախազությունը ոչինչ չուներ ասելու», - հայտարարեց Ալումյանը։
Անդրադառնալով «BBC»-ի հրապարակմանն, Ալումյանը նկատեց, որ դրանում նշվում էր, թե Արցախից տեղափոխված զորքը տեղակայվել է նախագահական նստավայրում ու ավելացրեց.
«Այսօր, փառք Աստծո, շատ լավ հնարավորություն կա այդ հանգամանքը ճշտելու։ Եթե դուք կարծում եք, որ իրենք ճիշտ են ասում, իսկ մենք՝ սխալ, կարող եք հարցնել պետական պահպանության ծառայության ղեկավար Հայրապետովին, որը նախկինում ևս նախագահական նստավայրում ծառայություն էր իրականացնում, մինչև մենք նրան կհրավիրենք դատարան ու նրան այդ հարցերը կտանք»։

Пригласим Айрапетова в суд и спросим, были ли доставлены во время событий 1 марта войска из Арцаха – Айк Алумян
14/08/2019 14:50
Адвокат обвиняемого в рамках дела 1 марта экс-президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян сегодня в ходе пресс-конференции  вновь заявил, что во время событий 1 марта 2008 года войска из Арцаха не перемещались в Армению.
«Ни одно подразделение, ни один солдат из Вооруженных сил Арцаха не был доставлен в эти дни в Армению», - заявил Айк Алумян.
Напомним, с аналогичным заявлением в суде выступил также второй президент Армении Роберт Кочарян.
«Здесь есть обстоятельства, с учетом которых мы в суде общей юрисдикции Еревана, во время первого публичного судебного процесса, ходатайствовали о проведении закрытого судебного заседания. Суд удовлетворил наше ходатайство и эта часть заседания прошла за закрытыми дверями. Это было необходимо, поскольку должны были обсуждаться наши аргументы о якобы доставленных из Арцаха войсках.
Мы должны были представить такие факты, которые не могли стать предметом публичного обсуждения. Мы представили такие аргументы, с которыми согласилась также прокуратура. Я хочу подчеркнуть это. Сейчас, к сожалению, просто не могу ответить подробно на этот вопрос, а частичный ответ всего лишь увеличит спекуляции. Мы не можем сказать обо всем. Повторяю, прокуратуре было нечего сказать», - заявил Айк Алумян.
Касаясь опубликованной в BBC статьи, Айк Алумян заявил, что в материале отмечалось, что «в подвале администрации президента была расквартирована специальная группа из Арцаха», добавил:
«Сегодня, слаба Богу, есть очень хорошая возможность для выяснения этого обстоятельства. Если вы считаете, что они говорят правду, а мы неправду, можете спросить руководителя Государственной службы охраны Айрапетова, который в прошлом также служил в резиденции президента, пока мы его пригласим в суд и зададим ему эти вопросы».