Քոչարյանի ու մյուսների քրեական գործը գտնվում է Վճռաբեկ դատարանում և առաջիկա օրերին կփոխանցվի առաջին ատյանի դատարան. Դեպարտամենտի ղեկավար
Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների վերաբերյալ քրեական գործը Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում չէ, որ այն մակագրվի որևէ դատավորի, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Դատական դեպարտամենտի ղեկավար Կարեն Փոլադյանը։
Նկատենք, որ այս քրեական գործով դատավորը Դավիթ Գրիգորյանն էր, որի լիազորությունները մեկ այլ քրեական գործով կասեցված են։ Փոլադյանն ասաց, որ Գրիգորյանի վարույթում գտնվող 47 քրեական գործից 33-ը մակագրվել է այլ դատավորների, բայց Քոչարյանի ու մյուսների քրեական գործը դեռ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան չի հասել և գտնվում է Վճռաբեկ դատարանում, քանի որ Վերաքննիչ քրեական դատարանի կայացրած որոշման դեմ ներկայացվել է վճռաբեկ բողոք։
«Իմ տեղեկություններով, Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահը գրություն է ուղարկել Վճռաբեկ դատարան՝ խնդրելով հավելված պատրաստել գործից կամ այն ուղարկել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան, որպեսզի այն մակագրվի դատավորի, որ բոլորի մտահոգությունները վերանան», - հայտարարեց Փոլադյանը։
Նրա ներկայացմամբ, մինչև Վճռաբեկ դատարանի կողմից այդ քրեական գործով բողոքի վերաբերյալ որոշում չկայացվի, առաջին ատյանի դատարանում այն չի կարող քննվել։
«Եթե ոչ այսօր, ապա երկուշաբթի կամ երեքշաբթի գործը կամ դրա հավելավածը կուղարկվի Երևանի դատարան ու համապատասխան ընթացակարգը կիրականացվի», - ասաց Փոլադյանը։
Ընդհանուր առմամբ, անդրադառնալով դատարանի հասցեին ուղղված Քոչարյանի պաշտպանների հնչեցրած մեղադրանքներին՝ Փոլադյանն ասաց, որ դրանք արվում են «որոշակի շահերից ելնելով»։
«Ես որևէ ձգձում չեմ տեսնում, Քոչարյանին կալանքի տակ երկար պահելու մտադրություն, ձգձգում չկա», - ասաց դեպարտամենտի ղեկավարը։

Уголовное дело в отношении Роберта Кочаряна и других – в Кассационном суде и вскоре будет передано в суд первой инстанции – Карен Поладян
16/08/2019 16:45
Уголовное дело в отношении экс-президента Армении и других высокопоставленных чиновников находится не в суде общей юрисдикции Еревана, посему не может быть передано какому-либо судье, заявил сегодня в беседе с журналистами руководитель Судебного департамента Карен Поладян.
Отметим, что полномочия судьи Давида Григоряна, рассматривающего уголовное дело в отношении второго президента и других, временно прекращены. Карен Поладян заявил, что 33 из находящихся в производстве Давида Григоряна 47 уголовных дел переданы другим судьям, но уголовное дело в отношении Роберта Кочаряна и других пока не дошло до суда общей юрисдикции Еревана. Дело находится в Кассационном суде, поскольку подана кассационная жалоба против решения Апелляционного уголовного суда.
«По моим сведениям, председатель суда общей юрисдикции Еревана направил письмо в Кассационный суд, попросив подготовить приложение или направить дело в суд общей юрисдикции Еревана, чтобы оно было завизировано судье, и вся обеспокоенность прошла», - заявил Карен Поладян.
Он отметил, что пока в Кассационном суде не будет принято решение по жалобе в связи с этим уголовным делом, оно не может быть рассмотрено в суде первой инстанции.
«Если не сегодня, то в понедельник или вторник дело или приложение будут направлены в суд общей юрисдикции Еревана и будет осуществлена соответствующая процедура», - сказал он.
Что касается обвинений адвокатов второго президента Армении в адрес суда, то Карен Поладян отметил: «Я не вижу какого-либо стремления подольше держать под стражей Кочаряна».