Ես բոյկոտեցի հանդիպումն ու, ընդհատելով Փաշինյանի ելույթը, դուրս եկա. թույլ չեմ տալիս, որ ինձ խաբեն. Բնապահպան (Տեսանյութ)
19/08/2019 13:16
Որպես մտահոգ քաղաքացի, որն ունի արժանապատվություն, ես չեմ կարող թույլ տալ, որ իմ բանականության, իմ մտածելու կարողության հետ այսպես վարվեն, Բաղրամյան 26-ից դուրս գալով` հայտարարեց բնապահպան Աննա Շահնազարյանը՝ նշելով, որ կիսատ է թողել քննարկումն ու լքել այն:
Նա նկատեց, որ կառավարությունը պիտի ուժը կորցրած ճանաչեր եղած ՇՄԱԳ-ը, նոր ՇՄԱԳ պահանջեր, մինչդեռ քննարկման ժամանակ համոզվել է, որ նման բան չի լինելու:
«Կառավարությունը՝ հանձինս Նիկոլ Փաշինյանի նոր ասեց, որ այդ փաստերն իրավական հիմք չեն տրամադրում, իսկ ես դա համարում եմ բռնություն բանականության նկատմամբ: Ավելի մանիպուլացված տեքստ ես չէի լսել, այստեղ ոչ թե փաստերի մասին էր խոսքը, իսկ Փաշինյանն անընդհատ ուզում էր շեշտել, որ փաստերի լեզվով է խոսելու, մինչդեռ եղավ իրականությունը շուռ տված մի եզրակացություն: Ես բոյկոտեցի հանդիպումն ու, ընդհատելով Փաշինյանի ելույթը, դուրս եկա: Ես թույլ չեմ տալիս, որ ինձ խաբեն, ասեն փաստ չկա, երբ փաստն իմ առջև է», - ասաց բնապահպանը:
Նա չի կարծում, թե հանդիպումը հարցի շուրջ ընդհանուր հայտարարի գալու նպատակ ուներ:
«30 րոպե միայն Փաշինյանն էր խոսում», - ասաց բնապահպանը՝ ընդգծելով, որ այն, ինչ լսել է Նիկոլ Փաշինյանից, ռացիանոլ չէր:
Նշենք, որ կեսօրից սկսած Բաղրամյան 26-ում Նիկոլ Փաշինյանը Ամուլսարի հարցով հանդիպում-քննարկում է անցկացնում Ջերմուկ համայնքի ղեկավարի, ավագանու անդամների, ուսուցիչների և տնօրենների, առողջարանների, հյուրանոցների տերերի հետ: Դրան զուգահեռ Բաղրամյան 26-ի դիմաց բողոքի ակցիա է ընթանում ընդդեմ հանքի շահագործման:

Я бойкотировала встречу, прервав выступление Пашиняна, вышла – Анна Шахназарян
Эколог Анна Шахназарян, прервав обсуждение, вышла с половины встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
«Как обеспокоенный гражданин, обладающий достоинством человек, я не могу позволить, чтобы с моим разумом, моим потенциалом мышления обращались подобным образом», - заявила Анна Шахназарян участникам акции протеста перед зданием резиденции на Баграмяна 26.
Она отметила, что правительство должно признать существующую Оценку воздействия на окружающую среду (ОВОС) утратившей силу и потребовать новую ОВОС, однако во время обсуждения участников пытались уговорить в том, что подобного не будет.
«Правительство в лице Никола Пашиняна только что сказало, что эти факты не являются правовым основанием, а я считаю это насилием над разумом. Более манипуляционного текста я не слышала, здесь речь не шла о фактах, Пашинян постоянно хотел отметить, что будет говорить на языке фактов, в то время как это заключение перевернуто вверх ногами и не соответствует действительности.
Я бойкотировала встречу, прервав выступление Пашиняна, вышла. Я не могу позволить, чтобы меня обманывали, говорили бы, что нет фактов, когда факты прямо передо мной», - сказала она.
Она отметила, что не считает, что эта встреча преследует цель прийти к общему знаменателю.
«В течение 30 минут говорил только Пашинян», - сказала эколог, отметим, что то, о чем говорил Никол Пашинян, было нерациональным.
Напомним, премьер-министр Армении Никол Пашинян проводит в эти минуты обсуждение по вопросу Амулсарского золотоносного месторождения в резиденции на Баграмяна 26, в котором участвуют руководитель общины Джермук, члены Совета старейшин, учителя и директора школ, владельцы здравниц и гостиниц, а также экологи. Параллельно с этим ряд активистов проводят перед резиденцией на Баграмяна 26 акцию протеста против эксплуатации Амулсара.