«Նոր ՇՄԱԳ-ի անցկացման հարցին արժե պատասխանել ավելի խորը ուսումնասիրությունից հետո». վարչապետի մոտ խորհրդակցությունն ավարտվեց
21/08/2019 17:05
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում նոր գրառում է կատարել՝ անդրադառնալով «Լիդիանի» հարցով այսօր իր մոտ անցկացված քննարկմանը.
«Այսօրվա որոշման մասին, որպեսզի տարընթերցումներ չլինեն:
Այսօրվա քննարկման ամենավերջում (ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել եմ, ներկա էր նաև «Լիդիանի» ներկայացուցիչը և բոլոր իրավասու նախարարությունների ներկայացուցիչները) ասացի, որ վերջին անգամ եմ հարցը դնում. «Էլարդի» եզրակացության մեջ կա՞ արդյոք մի տվյալ, որից ենթադրում է, որ Ամուլսարի նախագիծը պետք է անցնի նոր ՇՄԱԳ:
Ինչու՞ եմ այս հարցը տվել, որովհետև օգոստոսի 19-ի ուղիղ եթերում ասել էի, որ այս հարցով իմ համոզվածությունը 99.9 տոկոս է, ոչ 100 տոկոս՝ նույն օրն առավոտյան տեղի ունեցած խորհրդակցության արդյունքներով:
Բոլոր ներկաներն, այդ թվում՝ Շրջակա միջավայրի նախարարության ներկայացուցիչն, ինչպես օգոստոսի 19-ի խորհրդակցության ժամանակ՝ տվեցին բացասական պատասխան:
Արդեն պատրաստվում էի փակել խորհրդակցությունը, երբ Շրջակա միջավայրի նախարարության ներկայացուցիչը ասաց, որ, այնուամենայնիվ, կարծում է, որ հարցին արժե պատասխանել ավելի խորը ուսումնասիրությունից հետո:
Դրանից հետո աշխատակազմին հանձնարարեցի «Էլարդի» եզրակացությունն ուղարկել շրջակա միջավայրի նախարարություն՝ համապատասխան հանձնարարականով»:

На вопрос о проведении новой Оценки воздействия на окружающую среду стоит ответить после более глубокого изучения – премьер-министр
21/08/2019 18:51
Премьер-министр Армении Никол Пашинян опубликовал на своей странице в Facebook новый пост, обратившись к состоявшемуся сегодня обсуждению по вопросу «Лидиан».
«О сегодняшнем решении, чтобы избежать разночтений.
В конце самом сегодняшнего обсуждения (как сообщал ранее, присутствовал также представитель "Лидиан" и представители всех компетентных министерств) я сказал, что в последний раз ставлю вопрос: есть в экспертном заключении компании ELARD какое-то данное, которое предполагает, что должна быть проведена новая ОВОС.
Я задал этот вопрос, поскольку в прямом эфире 19 августа сказал, что этом вопросе у меня есть 99% уверенность, а не 100%  – по итогам состоявшегося в тот же день утром обсуждения.
Все присутствующие, в том числе и представитель министерства окружающей среды, как и во время совещания 19 августа, дали отрицательный ответ.
Уже собирался закончить совещание, когда представитель министерства окружающей среды сказал, что, тем не менее, считает, что на вопрос стоит ответить после более глубокого изучения.
После этого поручил аппарату отправить заключение компании ELARD в министерство окружающей среды с соответствующим поручением», - написал Никол Пашинян.