ԱՄՆ պետքարտուղարը Դանիայի ԱԳՆ ղեկավարի հետ քննարկել է Գրենլանդիայի հարցը
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն Դանիայի ԱԳՆ ղեկավար Յեպե Քոֆոդի հետ հեռախոսային զրույցում քննարկել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի այցի հետաձգման հարցը, նաև 2 երկրների համագործակցության խորացումը, այդ թվում՝ նաև Գրենլանդիայում:
«ԱՄՆ պետքարտուղարը Դանիային երախտագիտություն է հայտնել որպես Միացյալ Նահանգների դաշնակիցներից մեկը համագործակցության և Դանիայի ավանդի համար անվտանգության ոլորտում ընդհանուր գլոբալ խնդիրների լուծման մեջ», - ասվում է Պետքարտուղարության հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ Պոմպեոն և Քոֆոդը նաև քննարկել են Դանիայի Թագավորության հետ համագործակցության խորացման հարցերը, այդ թվում՝ Գրենլանդիա կղզում:

Главы МИД США и Дании обсудили вопрос Гренландии
Госсекретарь США Майк Помпео обсудил в телефонном разговоре с министром иностранных дел Дании Йеппе Кофодом перенос визита президента США Дональда Трампа, а также укрепление сотрудничества двух стран, в том числе и в Гренландии.
"Госсекретарь США выразил признательность Дании за сотрудничество в качестве одного из союзников Соединенных Штатов и вклад Дании в решение общих глобальных задач в области безопасности", - говорится в сообщении госдепартамента.
Как отмечается, Помпео и Кофод также обсудили вопросы укрепления сотрудничества с Королевством Дания, в том числе на острове Гренландия.