Պետական մարմիններն իրավասու են արգելել հանքի հետագա շահագործումը և ընկերությանը զրկել լիցենզիայից. ՔԿ պաշտոնյա
Ամուլսարի հանքի շահագործման դեպքում հետազոտություններն ու ուսումնասիրությունները պետք է շարունակական բնույթ կրեն։ «Լիդիան Արմենիան» կամ մեկ այլ հանքարդյունաբերող չպետք է բավարարվի առկա շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման (ՇՄԱԳ) և Բնապահպանական և սոցիալական ազդեցության գնահատման (ԲՍԱԳ) հետազոտություններով։ Մոնիտորինգը պետք է կրի ամենօրյա բնույթ, այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Ամուլսարի գործով քննչական խմբի ղեկավար Յուրա Իվանյանը։
««Լիդիանը» սա իր առաջնային քաղաքականության հիմնարար դրույթներից մեկն է հռչակել», - շեշտեց պաշտոնյան։
Յուրա Իվանյանը միաժամանակ ընդգծեց՝ ծավալած գործունեության հետևանքերի համար պատասխանատվություն կրում է հանքարդյունաբերողը, ոչ թե փորձագիտական ընկերությունը կամ փորձագետները։
Ամուլսարի գործով քննչական խմբի ղեկավարը նաև ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ պետական մարմիններն իրավասու են ցանկացած պահի՝ խախտումների ի հայտ գալու պարագայում, արգելել հանքի հետագա շահագործումը և ընկերությանը զրկել լիցենզիայից։
Վերջում Յուրա Իվանյանը հավաստիացրեց, որ կառավարությանն առընթեր միջուկային կենտրոնի եզրակացությունը ևս տրամադրվել է միջազգային փորձագետներին, և այդ փաստաթղթում որևէ տեղեկություն չի պարունակվում Ամուլսարում ուրանի առկայության մասին։

Государственные органы имеют право в любой момент запретить дальнейшую эксплуатацию рудника и лишить компанию лицензии – Юра Иванян
В случае эксплуатации Амулсарского рудника должны проводиться постоянно исследования и изучения. «Lidian Armenia» или какая-либо другая горнодобывающая компания не должны удовлетворяться данными Оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС) и Оценки воздействия на социальную среду (ОВСС). Мониторинг должен осуществляться ежедневно, заявил сегодня на пресс-конференции руководитель следственной группы по вопросу Амулсара Юра Иванян.
«Компания Lidian Armenia провозгласила это одним из основных положений своей первоочередной политики», - отметил представитель СК Армении.
Юра Иванян при этом подчеркнул, что ответственность за экологические последствия от деятельности несет горнодобывающая компания, а не экспертная компания или эксперты.
Руководитель следственной группы по Амулсару обратил также внимание на то обстоятельство, что в случае выявления нарушений государственные органы имеют право в любой момент запретить дальнейшую эксплуатацию рудника и лишить компанию лицензии.
В завершение Юра Иванян заверил, что заключение Комитета ядерной безопасности при правительстве Армении также было предоставлено международным экспертам и в этих документах нет никаких сведений о наличие урана на Амулсарском золотоносном месторождении.