Կառավարությունն Ամուլսարի հարցով հակապետական որոշում չի կայացնի. Մակունց
Արձակուրդից հետո սա խմբակցության պաշտոնական առաջին հանդիպումն է, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը` անդրադառնալով «Իմ քայլը» խմբակցության այսօր կայանալիք փակ նիստին:
«Քննարկելու ենք այն հարցերը, որոնք առաջիկայում լինելու են մեր օրակարգում։ Առանձին հանձնաժողովները կներկայացնեն աշխատանքները, որոնք կատարվել են, կտեսնենք՝ ով ինչ առաջարկ կունենա»,- նշեց Մակունցը:
Անդրադառնալով Ստամբուլյան կոնվենցիայի քննարկման հետաձգմանը՝ խմբակցության ղեկավարան ասաց.
«Առնվազն եթե հիշենք, թե ինչ ընթացակարգերով պետք է անցնի կոնվենցիան, ենթադրվում էր, որ հենց այդպես էլ պետք է լինի, որովհետև, եթե նախարարությունը ուղարկել է Վենետիկի հանձնաժողով, ժամանակ է պահանջվում, որպեսզի նրանցից պատասխան գա։ Հետո պարտադիր ընթացակարգով պետք է լինի Սահմանադրական դատարանում, այնուհետև կհայտնվի ԱԺ օրակարգում: Այնպես որ, սպասելի էր, որ շուտ չի լինելու, և զարմանում էի, թե ինչպես կամ որտեղից է շրջանառվում սեպտեմբեր ամիսը»:
Ինչ վերաբերում է Ամուլսարի հանքի շահագործման հարցին, Լիլիթ Մակունցը վստահեցրեց, որ կառավարությունը հակապետական, ապազգային որոշում չի կայացնի:
«Նոր ՇՄԱԳ (շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատում) անհրաժեշտության հարցը ուսումնասիրվում է Շրջակա միջավայրի նախարարությունում, կտեսնենք, թե ինչ կլինի արդյունքը», - ասաց Մակունցը։

Правительство не примет антигосударственного решения по вопросу Амулсара – Лилит Макунц
Эта первая официальная встреча фракции «Мой шаг» после отпуска, заявила сегодня в беседе с журналистами руководитель фракции «Мой шаг» Лилит Макунц, касаясь предстоящей закрытой встречи фракции.
«Мы обсудим вопросы предстоящей повестки. Отдельные комиссии представят выполненные работы, и посмотрим, у кого и какие предложения есть», - сказала она.
Касаясь решения отложить обсуждение Стамбульской конвенции, Лилит Макунц заявила:
«Если вспомним, через какие процедуры должна пройти конвенция, то предполагалось, что так и должно быть, поскольку если министерство юстиции направило в Венецианскую комиссию, то требуется время для предоставления ответа. Потом конвенция, по процедуре, обязательно должна быть направлена в Конституционный суд, и только затем окажется в повестке Национального Собрания. Посему, следовало ожидать, что это не может произойти быстро. Удивительно, откуда и как появились разговоры о сентябре».
Что касается вопроса эксплуатации Амулсарского золотоносного месторождения, то Лилит Макунц отметила, что правительство не примет антигосударственного, антинационального решения.
«Вопрос необходимости новой Оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС) изучается в министерстве окружающей среды, посмотрим, какой будет результат», - сказала она.