Ցանկացած հաջորդ ՇՄԱԳ հաստատելու է, որ հանքի շահագործումն անվտանգ է. Հայկ Գևորգյան
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Գևորգյանը պնդում է՝ եթե անգամ լինի ևս մեկ ՇՄԱԳ, ապա այն ապացուցելու է, որ Ամուլսարի հանքի շահագործումն անվտանգ է:
«Ցանկացած հաջորդ ՇՄԱԳ հաստատելու է, որ հանքի շահագործումն անվտանգ է: Ես դա պնդում եմ ոչ թե օդից վերցրած, այլ մանրամասն ուսումնասիրել եմ այն տեխնոլոգիան, որով աշխատելու է Լիդիանը, իսկ դրա շահագործման տեխնոլոգիան աշխարհում ամենամաքուրն է», - լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց պատգամավորը։
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ երեկ «Էլարդի» փորձագետների հետ տեղի ունեցած Skype-կոնֆերանսի ընթացքում ի հայտ եկան մի շարք նոր հանգամանքներ, որոնք քննության և գնահատման կարիք ունեն:
«Էլարդի» փորձաքննության հետ կապված իր եզրակացությունը շրջակա միջավայրի նախարարությունը պետք է տա մինչև սեպտեմբերի 4-ը:

Любая следующая ОВОС подтвердит, что эксплуатация рудника безопасна – Айк Геворкян
Депутат парламента от правящего блока «Мой шаг» Айк Геворкян утверждает, что если даже будет проведена новая Оценка воздействия на окружающую среду (ОВОС), то она опять докажет, что эксплуатация Амулсарского золотоносного месторождения безопасна.
«Любой следующая Оценка воздействии на окружающую среду подтвердит, что эксплуатация рудника безопасна. Я утверждаю это не просто с воздуха, а поскольку детально изучил ту технологию, по которой будет работать компания "Лидиан", а эта технология эксплуатации самая чистая в мире», - заявил в беседе с журналистами депутат.
Напомним, что премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил сегодня, что во время состоявшейся вчера Skype-конференции с экспертами компании ELARD был выявлен ряд новых обстоятельств, которые нуждаются в проверке и оценке.
Министерство окружающей среды Армении до 4-го сентября должно дать заключение в связи с проведенной компанией ELARD экспертизой.