Պաշտպանության նախարարի հետ որևէ լարվածություն չկա և չի կարող լինել. Արտակ Դավթյան
Պաշտպանության նախարարի հետ որևէ լարվածություն չկա և չի կարող լինել։ Գլխավոր շտաբի պետը ենթարկվում է պաշտպանության նախարարին և կատարում է նախարարի հրամանները։ Որևէ լարվածության մասին տեղյակ չեմ, չեմ կարող ուրիշ բան ասել, լրագրողների հետ զրույցում այսօր ասաց Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը՝ հերքելով մամուլում շրջանառվող այն տեղեկությունները, որ իր և պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հարաբերությունները վերջին շրջանում այդքան էլ հարթ չեն:
«Ոչ մի հարցում անհամաձայնություն չկա։ Կա աշխատանքային կարգ։ Յուրաքանչյուր որոշում կայացնելուց առաջ յուրաքանչյուրը ներկայացնում է իր տեսակետներն ու աաջարկությունները։ Ընդունվելուց հետո բոլորս կատարում ենք ընդունված որոշումը՝ յուրքանչյուրս մեր մասով։ Ոչ մի տարակարծություն որևէ հարցի շուրջ չունենք», - հավաստիացրեց նա։
Անդրադառնալով իր փոխարեն ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Օնիկ Գասպարյանին նշանակելու խոսակցություններին՝ Արտակ Դավթյանը նկատեց, որ երբ իրեն աշխատանքից ազատեն կամ ինքը հեռանա պաշտոնից, բնական է, որ վերջինիս թեկնածությունը կարող է դիտարկվել։
«Եթե նայել եք, Գլխավոր շտաբի բոլոր պետերը մինչև կյանքի վերջը չեն ծառայել։ Օրենքով սահմանված ժամկետներ կան, դրանով էլ աշխատում ենք», - ասաց բարձրաստիճան զինվորականը։
Հարցին՝ արդյոք Պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը վերադառնալու է համակարգ, Դավթյանը պատասխանեց՝ չգիտի, համակարգ վերադարձնողն ինքը չէ։
Լրագրողների խնդրանքով նա անդրադարձավ նաև ՀՀ հյուսիսարևելյան ուղղությամբ դիրքերն առաջ տանելու թեմային։
«Զինված ուժերը կատարում են իրենց տրված խնդիրները։ Ժամանակին հասարակությանը մանրամասն տեղեկատվություն կներկայացնենք», -  եզրափակեց խոսքը նա։

Какой-либо напряженности в отношениях с министром обороны нет и быть не может – Артак Давтян
«Какой-либо напряженности в отношениях с министром обороны нет и быть не может. Начальник Генштаба подчиняется министру обороны и выполняет приказы министра. Я не знаю о какой-либо напряженности, ничего другого сказать не могу», - заявил сегодня журналистам начальник Генштаба Вооруженных сил Армении Артак Давтян, опровергая распространенные в СМИ сведения о возникшей в последнее время напряженности в отношениях с министром обороны.
«Ни в одном вопросе несогласия нет. Есть рабочий порядок. Прежде чем принять любое решение, каждый представляет свои подходы и предложения. Когда решение принято, мы все выполняем это решение, каждый по своей части. У нас нет никаких разногласий по какому-либо вопросу», - заверил Артак Давтян.
Касаясь разговоров о назначении вместо него на должность начальника Генштаба ВС Армении Оника Гаспаряна, Артак Давтян отметил, что в случае его освобождения или ухода с должности, естественно, может рассматриваться кандидатура Гаспаряна.
«Как вы знаете, никто из начальников Генштаба ВС не служил до конца жизни. Есть установленные законом сроки, которыми мы руководствуемся», - сказал он.
На вопрос, вернется ли в систему экс-министр обороны Вагаршак Арутюнян, Артак Давтян ответил, что не может ответить, поскольку не ему это решать.
По просьбе журналистов, Артак Давтян обратился также к теме продвижения армянских позиций в северо-восточном направлении.
«Вооруженные силы Армении выполняют поставленные перед ними задачи. Подробная информация будет представлена обществу в нужное время», - отметил он.