Հայաստանում գնաճը պահպանվում է ցածր. հունվար-հուլիսին միջինը կազմել է 1.9 տոկոս. Փաշինյան
Ներկայումս Հայաստանում գնաճը պահպանվում է ցածր, կառավարելի մակարդակում և որ կարևորն է, այն քիչ տատանողական է: 2019 թվականի հունվար-հուլիսին միջին գնաճը կազմել է 1.9 տոկոս, իսկ հուլիսին 12-ամսյա գնաճը՝ 1.7 տոկոս,  այս մասին Facebook-յան իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այդ ամենը ապահովվում է վերջին ժամանակաշրջանում ազգային արժույթի նկատմամբ վստահության շարունակական բարձրացումը, ինչը արտահայտվում է նաև տնային տնտեսությունների նվազող գնաճային սպասումներում։
Համաձայն ԿԲ կողմից իրականացված հարցումների՝ ներկայումս գրեթե բոլոր հարցվածները (2019 թվականի երկրորդ եռամսյակի տվյալներով՝ ավելի քան 95 տոկոսը) ակնկալում են, որ գների կայունությունը կպահպանվի նաև ապագայում (1-5 տարվա հորիզոնով), ինչը շատ կարևոր է մակրոտնտեսական կայունության համար։
Սա նշանակում է, որ տնային տնտեսություններն ու կազմակերպությունները կարող են շատ ավելի լավ պլանավորել իրենց տնտեսական գործունեությունը և իրականացվող խնայողություններն ու ներդրումները։
Ազգային արժույթի նկատմամբ վստահության աճը իր արտացոլումն է գտել նաև դոլարիզացիայի մակարդակի շարունակական կրճատման մեջ, որը վերջին տարվա ընթացքում նվազել է (մոտ 4 տոկոսային կետով), հուլիսին հասնելով 48.6 տոկոսի (ռեզիդենտների արտարժութային դեպոզիտների հարաբերությունը ռեզիդենտների ընդհանուր դեպոզիտներին)։
Սա նշանակում է, որ հայաստանցիների մեծամասնությունը, 51.4 տոկոսը նախընտրում են իրենց ունեցած գումարը բանկերում պահել դրամով, ինչը նույնպես շատ կարևոր է, քանի որ նվազեցնում է տնտեսվարողների արժութային ռիսկերը և նպաստում է ֆինանսական համակարգի կայունության լրացուցիչ բարելավմանը։
Ի դեպ, ես էլ եմ նույն կերպ վարվել։ Վերջերս վաճառեցի «Hyundai»-ս եւ գումարը բանկում պահում եմ դրամով», - գրել է նա:

В Армении инфляция сохраняется на низком уровне: в январе-июле составила в среднем 1.9% – Никол Пашинян
09/09/2019 11:30
В настоящее время инфляция в Армении сохраняется на низком, управляемом уровне и, что важно – мало колеблется. В январе-июле 2019 года инфляция в среднем составила 1.9%, а в июле инфляция в разрезе 12 месяцев – 1.7%, написал на своей странице в Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Все это обеспечивает в последнее время постоянное повышение доверия к национальной валюте, что выражается также в снижении инфляционных ожиданий домашних хозяйств.
Согласно проведенным ЦБ опросам, сейчас почти все респонденты (по данным второго квартала 2019 года – более 95%) ожидают, что стабильность цен сохранится и в будущем (в перспективе 1-5 лет), что очень важно для макроэкономической стабильности.
Это означает, что домашние хозяйства и организации могут гораздо эффективнее планировать свою экономическую деятельность, сбережения и инвестиции.
Рост доверия к национальной валюте нашел свое отражение также в непрерывном сокращении уровня долларизации, которая в течение последнего года снизилась (примерно на 4 процентных пункта), достигнув в июле 48.6% (отношение валютных депозитов к общим депозитам резидентов).
Это означает, что большинство граждан Армении, 51.4% предпочитают хранить свои сбережения в банках в драмах, что также очень важно, поскольку снижает валютные риски хозяйствующих субъектов и способствует дополнительной стабильности финансовой системы.
Кстати, я поступил таким же образом. Недавно продал свой Hyundai и храню эти деньги в банке в драмах», - написал Никол Пашинян.