Վիտալի Բալասանյանը ՀՔԾ-ին փոխանցել է, որ մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ Երևանում չի եղել, բայց նրան դարձյալ հրավիրել են ՀՔԾ
Մարտի 1-ի քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում հարցաքննության կանչելու նպատակով Արցախի Հանրապետության ոստիկանության միջոցով ծանուցագիր էր ուղարկվել Վիտալի Բալասանյանին, սակայն դրանից հետո ստացվել էր Վ. Բալասանյանի դիմումը, որով վերջինս հայտնել էր, որ ծանուցագիրը` դրանում նշված հարցաքննության ներկայանալու ժամկետից ուշ է ստացել, Aysor.am-ի հարցմանն ի պատասխան փոխանցեցին Հատուկ քննչական ծառայության լրատվական բաժնից։
Միաժամանակ, ըստ աղբյուրի, նույն դիմումով Բալասանյանը հայտնել էր, որ 2008թ.-ի մարտի 1-ի և 2-ի իրադարձությունների ժամանակ անձամբ Երևանում չի գտնվել, և այդ օրերին տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին իր տվյալները սահմանափակվել են այնքանով, որքանով որ դրանք հասանելի են եղել հասարակության լայն շրջանակներին և տարածվել ԶԼՄ-ների միջոցով:
Այդուհանդերձ, ՀՔԾ-ից հայտնում են, որ Բալասանյանի դիմումը ստանալուց հետո, սակայն, վարույթն իրականացնող մարմինը, հիշյալ քրեական գործով պարզման ենթակա հանգամանքների վերաբերյալ հարցադրումներ ունենալով, Վ. Բալասանյանին հարցաքննության կանչելու մասին Արցախի ոստիկանության միջոցով կրկին ծանուցագիր է ուղարկել:

Vitaly Balasanyan receives second writ to show up for interrogation in the sidelines of March 1 criminal case
11/09/2019 19:50
Ex-secretary of Artsakh Security Council Vitaly Balasanyan was sent a writ to show up for interrogation in the sidelines of preliminary investigation of March 1 criminal case.
Armenia’s Special Investigation Service sent the writ via Artsakh police.
Press service of the SIS in response to Aysor.am’s inquiry reported that it received Balasanyan’s application which said that he received the writ later from the date of set interrogation.
In the same application Balasanyan reported that he personally was not in Yerevan during March 1-2, 2008 unrest in Armenia’s capital and was getting familiarized with the situation via mass media.
The SIS reports that the preliminary investigating body still has questions to Balasanyan in the sidelines of the case and again sent writ to him.