Ինչ ազդեցություն կունենա Բոլթոնին աշխատանքից հեռացնելը հայ-իրանական հարաբերությունների վրա
Իրանի նկատմամբ քաղաքականության փոփոխություն Միացյալ Նահանգներում, կարծես թե, չի նկատվում։ Դեպի այդ երկիր տարբեր մեսիջներ են հղվում առ այն, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ է բանակցել և որոշակի հարաբերություններ հաստատել Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ։ Այս ամենի ֆոնին, բնական է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պետք է աշխատանքից ազատեր ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ջոն Բոլթոնին։ Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց միջազգային իրավունքի և միջազգային հարաբերությունների մասնագետ, քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը՝ հավելելով, որ Բոլթոնից դժհոգությունը բավական մեծ է թե աշխարհում, և թե ԱՄՆ-ում։
Անդրադառնալով ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյայի՝ ավելի վաղ Հայաստան կատարած այցին և այդ այցի ընթացքում վերջինիս արած այն հայտարարությանը, որ «Իրանի շուրջ օղակը պետք է սեղմել», մեր զրուցակցից հետաքրքրվեցինք՝ արդյոք Բոլթոնի հրաժարականով հայ-իրանական հարաբերությունների վերաբերյալ կոշտ մեսիջները կչեղարկվեն։
«Բոլթոնն ամենակոշտ դիրքորոշումն ուներ Իրանի և ոչ միայն Իրանի նկատմամբ։ Խոսքը, մասնավորապես, Վենեսուելայի մասին է, որտեղ, չնայած ակտիվ գործողություններին, շարունակում է իշխանության մնալ Նիկոլաս Մադուրոն։
Ինչ վերաբերում է հայ-իրանական թեմային, ապա այստեղ ամեն ինչ կախված է նրանից, թե նախագահ Թրամփն ինչ կորոշի։ Եթե նրա մոտ ցանկություն կա բանակցելու Իրանի հետ, ապա նրա այս որոշումը փոփոխման ենթակա չի լինի, և երբ սկսի աշխատել անվտանգության հարցերով հաջորդ խորհրդականը, նա պետք է առաջ մղի այս և մյուս բոլոր առաջնահերթությունները», - կարծիք հայտնեց Սուրեն Սարգսյանը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ աշխատանքից ազատել է Ջոն Բոլթոնին, քանի որ համաձայն չէ մի շարք հարցերի շուրջ վերջինիս դիրքորոշումների հետ:
«Անցյալ գիշեր տեղեկացրել եմ Բոլթոնին, որ իր ծառայությունների կարիքը Սպիտակ տունն այլևս չունի: Ես կտրականապես համաձայն չեմ նրա առաջարկներից շատերի հետ, ինչպես և վարչակազմի այլ աշխատակիցներ՝ նույնպես: Այդպիսով, խնդրել եմ Ջոնին հրաժարական տալ, ինչը նա արել է այսօր առավոտյան: Ազգային անվտանգության հարցերով նոր խորհրդականին կնշանակեմ հաջորդ շաբաթ», - ասված է ԱՄՆ նախագահի գրառման մեջ:

Как повлияет отставка Болтона на армяно-иранские отношения
В Соединенных Штатах вроде не наблюдается изменения политики в отношении Ирана. Этой стране направляются различные месседжи о том, что США готовы вести переговоры и установить определенные отношения с Исламской республикой Иран. И вполне естественно, что на фоне этого президент США Дональд Трамп должен был уволить советника по национальной безопасности Джона Болтона. Такую точку зрения высказал в беседе с корреспондентом Aysor.am эксперт, политолог Сурен Саркисян, добавив, что недовольство Болтоном было довольно большим как в мире, так и в США.
Касаясь совершенного ранее высокопоставленным американским чиновником визита в Армению и заявлений последнего во время визита о том, что «кольцо вокруг Ирана будет сжиматься», мы поинтересовались у нашего собеседника, может ли отставка Болтона как-то повлиять на жесткие месседжи об армяно-иранских отношениях.
«Болтон придерживался самой жесткой позиций в отношении Ирана и не только Ирана. Речь идет, в частности о Венесуэле, где, несмотря на активные действия, Мадуро продолжает оставаться у власти.
Что касается темы армяно-иранских отношений, то здесь все зависит от того, что решит президент США Трамп. Если у Трампа есть желание вести переговоры с Ираном, то это его решение не будет подлежать изменению, и когда следующий советник по вопросам национальной безопасности приступит к работе, он должен будет продвигать этот и все другие приоритеты», - выразил мнение Сурен Саркисян.
Напомним, ранее президент США Дональд Трамп сообщил о том, что отправил в отставку своего советника по национальной безопасности Джона Болтона, объяснив свое решение несогласием со многими его предложениями.
«Вчера вечером я сообщил Джону Болтону, что его услуги больше не нужны в Белом доме. Я категорически не согласен со многими из его предложений, как и другие в администрации, и поэтому я попросил Джона уйти в отставку», - написал Трамп в Twitter.
Он поблагодарил Болтона за проделанную работу. Президент пообещал, что объявит имя нового советника по национальной безопасности на следующей неделе.