Մերկել. Կանոնակարգված Brexit-ի հնարավորությունները դեռ պահպանվում են
ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի կանոնակարգված դուրս գալուն հասնելու հնարավորություն դեռ կա, Գերմանիայի կառավարությունը դրա համար աշխատելու Է մինչև վերջին օրը, հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը՝ ելույթ ունենալով Բունդեսթագում 2020 թվականի դաշնային բյուջեի շուրջ անցկացված քննարկումների ժամանակ:
«Մենք առաջվա պես, ես հաստատ համոզված եմ, դեռ բոլոր հնարավորություններն ունենք կանոնակարգված ձևով դրան (Brexit) հասնելու համար: Գերմանիայի կառավարությունը մինչև վերջին օրը հանդես է գալու այն բանի օգտին, որ դա հնարավոր լինի»,-ասել է Մերկելը:
«Բայց նաև ասեմ, որ մենք պատրաստվել ենք (ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի) չկանոնակարգված դուրս գալուն»,-հավելել է կանցլերը:

Меркель считает, что шансы на упорядоченный Brexit еще сохраняются
Возможность добиться упорядоченного выхода Великобритании из ЕС еще есть, правительство ФРГ будет работать над этим до последнего дня. Об этом заявила в среду канцлер Германии Ангела Меркель во время дебатов в Бундестаге по федеральному бюджету на 2020 год.
"Мы, как и прежде, и я твердо убеждена, еще имеем все шансы добиться этого [Brexit] в упорядоченном виде. Правительство ФРГ будет до последнего дня выступать за то, чтобы это было возможно", - сказала Меркель.
"Но я скажу также, что мы подготовлены к неупорядоченному выходу [Великобритании из ЕС]", - добавила канцлер.