Բանկային գաղտնիքի մասին օրենքը բերելու է գումարների դուրսհանման և փակելու է օտարերկրյա ներդրումների մուտքը. Արծվիկ Մինասյան (Տեսանյութ)
13/09/2019 15:31
ՀՅԴ ներկայացուցիչ Արծվիկ Մինասյանը պնդում է՝ Բանկային գաղտնիքի մասին կառավարության ընդունած որոշումը չի համապատասխանում միջազգային լավագույն փորձին։
«Ձևավորվել է մի արատավոր պրակտիկա, որ նախարարություններում նստած կամ երիտասարդ ինչ-որ մի հատված մտածում է, որ այ էս գաղափարն իրացնենք, բերում ու ազատ իրացնում են՝ առանց հաշվի առնելով այդ գաղափարի հնարավոր ազդեցությունները», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Արծվիկ Մինասյանը։
Նա վտանգավոր է համարում կառավարության ընդունած այս նախագիծը։
«Սա բերելու է մարդկանց կողմից գումարների դուրսհանման, անկանխիկից կանխիկի անցման և, որ ամենավատն է, հատկապես օտարերկրյա ներդրումների ակնկալիք ունեցող պետության համար պարզապես փակում է ճանապարհը հնարավոր դրամական մուտքերի», - ասաց նա։
Դաշնակցության ներկայացուցիչը նշեց, թե այս գործընթացի մեջ խիստ բացասական է գնահատում Կենտրոնական բանկի դերակատարությունը։
«Հիմա Կենտոնական բանկը կատարում է հականերդրումային դիրք՝ ինչքան հնարավոր է, այսպես կոչված, շառից-փորձանքից հեռու մոտեցումով», - ասաց Մինասյանը։
Արծվիկ Մինասյանը նշեց, թե իրավական տեսակետից ընդհանրապես անբացատրելի է մոտեցումը։
«Իրավական տեսակետից սա խոցելի, անտրամաբանական ու Հայաստանի դատական համակարգը ավելորդ ծանրաբեռնվածություն ապահովող նախաձեռնություն է», - ասաց նա։
Դաշնակցական գործիչն ընդգծեց՝ ներկա քաղաքական իշխանությունը, չունենալով զարգացման հստակ մոտեցումներ, նորից փորձ է անում ինչ հնարավոր է, բարդել մարդկանց վրա։
«Ես ճիշտ չեմ համարում նաև քաղաքական տեսակետից, որովհետև արդարադատության համակարգի բարեփոխումները պետք է սկսել սահմանադրական նորմերը կյանքի կոչելուց, իսկ սահմանադրական նորմը շատ հստակ է ասում՝ անձի վերաբերյալ տեղեկատվության գաղտնիության մասով։ Ոտնահարել այս հիմնարար սկզբունքը՝ արհամարհելով մեր երկրի տնտեսական, սոցիալական, քաղաքական, ֆինանսական զարգացման հայեցակետային մոտեցումները և կառուցել ամեն ինչ ներկա իշխանության քաղաքական ցանկություններին համապատասխան՝ համարում եմ անհեռանկար, ոչ ճիշտ ու հասարակության մոտ ևս մեկ անգամ լուրջ դժոգոհություններ առաջացնող գործողություն, որը պայթելու է մի օր, իսկ այդ պայթյունը արդեն կլինի շատ ավելի դաժան», - ասաց Արծվիկ Մինասյանը։

Закон о банковской тайне приведет к оттоку капитала и станет препятствием на пути иностранных инвестиций – Арцвик Минасян
13/09/2019 16:56
Представитель АРФ «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян утверждает, что принятое правительством решение о банковской тайне не соответствует лучшему международному опыту.
«Сформировалась порочная практика, когда сидя в министерстве или какая-то часть молодежи считает, что нужно осуществить какую-то идею и начинает свободно претворять в жизнь, не учитывая возможное влияние и последствия этой идеи», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Арцвик Минасян.
Он считает опасным принятый правительством проект.
«Это приведет к тому, что люди начнут выводить из страны капитал, что хуже всего – к переходу от перечислений к наличным, особенно в государстве, которое стремится привлечь инвестиции, это просто закроет путь для возможных денежных поступлений», - сказал он.
Представитель АРФД отметил, что крайне негативно оценивает роль Центрального банка в этом процессе.
«Сейчас Центральный банк придерживается антиинвестиционной позиции, то есть, пытается держаться подальше от проблем», - сказал Арцвик Минасян.
Он отметил, что с правовой точки зрения этот подход вообще необъясним.
«С правовой точки зрения это довольно уязвимая, нелогичная инициатива, которая обеспечивает лишнюю нагрузку для судебной системы Армении», - отметил Арцвик Минасян.
Он подчеркнул, что нынешняя политическая власть, не имея четких подходов развития страны, снова предпринимает попытку свалить на людей все, что возможно.
«Я считаю это неправильным также с политической точки зрения, поскольку реформы системы правосудия должны начинаться с реализации конституционной нормы, а норма Конституции очень четко говорит, что каждый имеет право на защиту персональных данных. Нарушать это основополагающее право, игнорируя концептуальные подходы экономического, социального, политического, финансового развития нашей страны, и  строить все на в соответствии с политическими желаниями нынешней власти – считаю бесперспективным и неправильным. Это действие снова приведет серьезному недовольству в обществе, которое когда-нибудь взорвется. А взрыв этого недовольства будет очень жестоким», - заявил Арцвик Минасян.