Ռոբերտ Քոչարյանի գործով Սահմանադրական դատարանի որոշումը ապօրինի է. կարծում է Փաշինյանը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով Սահմանադրական դատարանի որոշումը ապօրինի է, կարծում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«ՍԴ երկու անդամների հատուկ կարծիքից հետո ակնհայտ էր, որ ապօրինի որոշում է կայացվել։ Իսկ թե ինչու է ՍԴ-ն նման որոշում կայացրել` գիտեք», - այսօր ասուլիսի ժամանակ ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով` որոշումն ընդունած դատավորներից երկուսը Մարտի 1-ի հետ ուղիղ կապ ունեն։
Հիշեցնենք, որ այսօր ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը Սահմանադրական դատարանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հանդես է եկել հայտարարությամբ։ Մասնավորապես, Միրզոյանը անդրադարձել է սեպտեմբերի 4-ին Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանի դիմումի հիման վրա ՍԴ-ի կայացրած որոշմանը։
«Այս որոշումը կայացնելիս Սահմանադրական դատարանը պատշաճ քննարկման առարկա չի դարձրել և առանց հիմնավոր պատճառաբանության մերժել է ՍԴ երեք անդամի՝ գործի քննությանը մասնակցելու անհնարինության վերաբերյալ ՍԴ դատավորի դիմումը՝ դրանով իսկ հանրության շրջանում կասկածի տակ դնելով անաչառ դատարանի ապահովումը։
Ի հավելումն ՍԴՈ 1476 որոշման առնչությամբ ներկայացված հատուկ կարծիքներից մեկում տվյալ գործի համազեկուցողի կողմից ուղղակիորեն մատնանշվել է, որ դատարանը չհիմնավորված շտապողականություն է ցուցաբերել այս որոշման ընդունման հարցում և ըստ էության արձանագրել, որ որոշումը կարող էր այլ լինել, եթե չլիներ այդ շտապողականությունը»։
Միրզոյանի հայտարարությանն արձագանքել է «Հանրապետական» կուսակցության փոխնախագահ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը, կոչ անելով դուրս գալ ժողովրդավարության բաստիոնի պատերի տակից. «քարերը փլուզվում են արդեն, տակը չմնաք»:

Решение Конституционного суда по делу Роберта Кочаряна незаконно – Никол Пашинян
Решение Конституционного суда по делу Роберта Кочаряна незаконно, считает премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«После особого мнения двух членов Конституционного суда, очевидно, что принято незаконное решение. А почему Конституционный суд принял подобное решение, знаете сами», - заявил сегодня на пресс-конференции Никол Пашинян.
По его словам, двое из принявших решение судей напрямую связаны с 1 марта.
Напомним, спикер парламента Армении Арарат Мирзоян выступил сегодня с заявлением в связи с создавшейся вокруг Конституционного суда ситуацией. В частности Арарат Мирзоян обратился к принятому Конституционным судом 4 сентября решению на основании заявления адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна.
«При принятии этого решения КС не обсудил надлежащим образом и без обоснованной аргументации отклонил заявления судьи КС о невозможности участия в рассмотрении дела трех членов КС, тем самым поставив под сомнение обеспечение беспристрастного суда в обществе», - сказал Арарат Мирзоян.
Он также отметил, что в связи с решением КС одном из представленных двух особых мнениях отмечается, что суд проявил поспешность в вопросе принятия этого решения и по сути констатировал, что решение могло быть другим, если бы не было этой поспешности.
Заместитель председателя Республиканской партии Армении, бывший депутат Национального Собрания Армен Ашотян ответил на заявление Арарата Мирзояна, призвав «не запускать в парламенте примитивные пропагандистские шарики Никола».
«Как потом будешь объяснять цивилизованному миру, почему законодательная ветвь страны присоединяется к исполнительной для уничтожения судебной власти?
Уйдите из-под стен этого бастиона демократии, камни уже обваливаются, останетесь под ними», - написал на своей странице в Facebook Армен Ашотят.