Ռոբերտ Քոչարյանի գործով Սահմանադրական դատարանի որոշումը ապօրինի է. կարծում է Փաշինյանը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով Սահմանադրական դատարանի որոշումը ապօրինի է, կարծում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«ՍԴ երկու անդամների հատուկ կարծիքից հետո ակնհայտ էր, որ ապօրինի որոշում է կայացվել։ Իսկ թե ինչու է ՍԴ-ն նման որոշում կայացրել` գիտեք», - այսօր ասուլիսի ժամանակ ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով` որոշումն ընդունած դատավորներից երկուսը Մարտի 1-ի հետ ուղիղ կապ ունեն։
Հիշեցնենք, որ այսօր ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը Սահմանադրական դատարանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հանդես է եկել հայտարարությամբ։ Մասնավորապես, Միրզոյանը անդրադարձել է սեպտեմբերի 4-ին Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանի դիմումի հիման վրա ՍԴ-ի կայացրած որոշմանը։
«Այս որոշումը կայացնելիս Սահմանադրական դատարանը պատշաճ քննարկման առարկա չի դարձրել և առանց հիմնավոր պատճառաբանության մերժել է ՍԴ երեք անդամի՝ գործի քննությանը մասնակցելու անհնարինության վերաբերյալ ՍԴ դատավորի դիմումը՝ դրանով իսկ հանրության շրջանում կասկածի տակ դնելով անաչառ դատարանի ապահովումը։
Ի հավելումն ՍԴՈ 1476 որոշման առնչությամբ ներկայացված հատուկ կարծիքներից մեկում տվյալ գործի համազեկուցողի կողմից ուղղակիորեն մատնանշվել է, որ դատարանը չհիմնավորված շտապողականություն է ցուցաբերել այս որոշման ընդունման հարցում և ըստ էության արձանագրել, որ որոշումը կարող էր այլ լինել, եթե չլիներ այդ շտապողականությունը»։
Միրզոյանի հայտարարությանն արձագանքել է «Հանրապետական» կուսակցության փոխնախագահ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը, կոչ անելով դուրս գալ ժողովրդավարության բաստիոնի պատերի տակից. «քարերը փլուզվում են արդեն, տակը չմնաք»:

Constitutional Court’s ruling on the basis of Armenia’s ex-president Robert Kocharyan’s application is illegal, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated at the news conference on Monday.
“After the special opinion of the two members of the CC it was obvious that the decision is illegal. Why the CC has made such ruling is clear,” Pashinyan stated.
He stressed that two of the judges have direct connection with March 1 case.
Earlier today National Assembly speaker Ararat Mirzoyan referred to the ruling, saying that the CC made it without necessary examination and in hastiness.
“While making this ruling the Constitutional Court failed to properly discuss the subject and without any grounded explanation declined the application of a CC judge about the impossibility of participation of three members of the CC in the examination of the case with it putting under doubt the objectiveness of the court,” Mirzoyan stated.
The chairman of the parliament also said that the CC has displayed an ungrounded hastiness in making the ruling, registering, in essence, that the ruling could have been quite another if not this hastiness.