Կառավարությունը տնտեսվարողներին է վերադարձնում մինչև 2017-ը կուտակված 56 մլրդ դրամ պարտքը. Հարկային օրենսգիրքը քննարկվում է ԱԺ-ում
20/09/2019 12:06
Կառավարության նախաձեռնությամբ հրավիրված Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում օրակարգային միայն մեկ հարց է՝ Հարկային օրենսգրքում կատարված փոփոխությունները։
Այդ փոփոխություններով, կառավարությունը պատրաստվում է պարզ ասած՝ 56 մլդր 443 մլն դրամ ԱԱՀ ժամկետանց պարտք վերադարձնել շուրջ 2835 տնտեսվարողի։
Մասնավորապես, գործադիրը առաջարկում է վերանայել ԱԱՀ-ի և ակցիզային հարկի գծով պարտավորությունների մարման հերթականությունը, որի արդյունքում ԱԱՀ-ի և ակցիզային հարկի պարտավորությունները առաջնահերթ կմարվեն այդ հարկատեսակների դեբետային գումարների հաշվին, այդ թվում՝ մինչև 2018 թվականի հունվարի 1-ը հաշվետու ժամանակաշրջանների համար ներկայացված՝ ԱԱՀ-ի կամ ակցիզային հարկի հաշվարկներով առաջացած՝ բյուջեից հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ-ի կամ ակցիզային հարկի գումարների հաշվին:
Օրինագիծը Պետական եկամուտների կոմիտեի ղեկավար Դավիթ Անանյանը մասնագիտական լեզվով ներկայացրեց պատգամավորներին, և նիստը վարող ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հետաքրքրվեց՝ ավելի պատկերավոր ու հանրությանը հասանելի ի՞նչ է սպասվում տնտեսվարողների համար։
«Ես ճի՞շտ հասկացա, որ նախկինում պետության նկատմամբ 2835 հարկ վճարողի կողմից ունեցած 56 մլրդ հարկային պարտավորությունը վերադարձվում է։ Այսինքն՝ պետությունը պարտքերը հարկ վճարողներին մարում է։ Եթե ձևակերպումս հաջող չէ, խնդրում եմ պարզ ներկայացրեք», - դիմելով ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանին՝ ասաց Արարատ Միրզոյանը։
«Ըստ էության ձեզ հաջողվեց երկու նախադասությամբ ասել այն, ինչ ես փորձում էի, մասնագիտական քիչ տերմինաբանություն օգտագործելով, ներկայացնել պատգամավորներին։ Այո, պետությունը պարտք է 56 մլրդ։ Դրանք այն գումարներն են, որոնք առաջացել են մինչև 2017 թվականի հուլիսի 1-ը, և պետությունը, այսօր ունենալով բավարար ֆինանսական միջոցներ, նպատակ ունի վերադարձնել այդ պարտքը հարկ վճարողներին՝ ակնկալելով, որ այդ գումարները նրանք կներդնեն տնտեսության մեջ, կունենան իրենց արդյունքը, կզարգացնեն տնտեսությունը», - ասաց Դավիթ Անանյանը։
«Դե դա պարզապես հրաշալի է», - արձագանքեց Արարատ Միրզոյանը։
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը հետաքրքրվեց՝ այդ նույն տնտեսվարողները, որոնց վերադարձվում է 56 մլրդ դրամ, որքա՞ն պարտք ունեն պետությանը։
Ի պատասխան ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը ասաց, որ տնտեսվարողների կողմից չմարված, ժամկետանց պարտքը 1.4 մլրդ է կազմում։ Տնտեսվարողներին տրվող 56 մլրդից շուրջ 5 մլրդը սնանկության վարույթում գտնվող 181 ընկերության է պատկանում։ Այդ ընկերություններից երկուսը՝ «Նաիրիտ» ՓԲԸ-ն և «Արմավիա» ընկերությունը, պետությանը պարտք են 47 մլրդ դրամ. 10 մլրդ՝ «Նաիրիտը», 37 մլրդ՝ «Արմավիան». այդ գումարի 98 տոկոսը հավաքագրված օդի տուրքն է, որը չի վերադարձվել պետությանը։ Անանյանի խոսքով՝ այս գումարները տնտեսվարողներին վերադարձվող 56 մլրդ-ի մեջ չեն մտնում։
«Եթե պատկերավոր ասեմ, ստացվում է այսպես. 50 մլրդ վերադարձնելու ենք տնտեսվարողներին և ակնկալելու ենք, որ 1.4 մլրդ դրամ պարտք կվերադառնա պետբյուջե՝ հարկի տեսքով։ Ըստ էության դա էլ վատ չի, որովհետև շրջանառու միջոցներ է խնայելու տվյալ տնտեսվարողը, որը կարող է այլ նպատակներով օգտագործել», - հավելեց Անանյանը։

В парламенте обсуждается Налоговый кодекс – правительство вернет хозяйствующим субъектам задолженность в размере 56 млрд. драмов
Сегодня на созванном по инициативе правительства Армении внеочередном заседании парламента обсуждается один вопрос – поправки в Налоговый кодекс.
Согласно предлагаемым изменениям, правительство собирается вернуть порядка 2835 хозяйствующим субъектам просроченную задолженность по НДС в размере 56 млрд. 443 млн. драмов.
В частности, правительство предлагает пересмотреть очередность погашения обязательств по НДС и акцизному налогу, в результате чего обязательства по НДС и акцизному налогу будут погашаться в первоочередном порядке за счет дебиторских сумм налогоплательщиков, в том числе, за счет подлежащих зачету из бюджета сумм НДС или акцизного налога, представленных за отчетный период до 1 января 2018 года и образовавшихся при расчете НДС и акцизного налога.
Председатель Комитета государственных доходов Давид Ананян представил законопроект депутатам, однако спикер парламента Арарат Мирзоян попросил уточнить на более доступном языке, что в итоге ожидает хозяйствующих субъектов.
«Правильно ли я понял, что это возврат государством накопившегося в прошлом перед 2835 налогоплательщиками налогового обязательства на 56 млрд. Если я сформулировал неудачно, прошу поправить меня», - сказал Арарат Мирзоян.
«По сути, вам удалось двумя предложениями сказать то, что я пытаюсь представить депутатам, используя как можно меньше профессиональных терминов. Да, государство должно 56 млрд. Это те суммы, которые образовались до 1 июля 2017 года и государство, имея сегодня достаточные финансовые средства, хочет вернуть этот долг налогоплательщикам, ожидая, что эти суммы будут вложены в экономику, дадут результат, способствуют развитию экономики», - сказал Давид Ананян.
Депутат от фракции «Процветающая Армения» Сергей Багратян поинтересовался, сколько должны государству хозяйствующие субъекты, которым возвращаются эти 56 млрд. драмов.
В ответ Давид Ананян сказал, что непогашенная просроченная задолженность хозяйствующих субъектов составляет 1.4 млрд. драмов. Из предоставляемых хозяйствующим субъектам из 56 млрд. драмов 5 млрд. принадлежат 181 компании, которые находятся в процессе банкротства. Две из этих компаний – «Наирит» и «Армавиа» – должны государству 47 млрд. драмов: 10 млрд. – «Наирит», и 37 млрд. «Арамвиа», 98% этой суммы – это налог на воздух, который не возвращен государству. По словам Давида Ананяна, эти суммы не входят в 56 млрд. драмов, которые будут возвращены хозяйствующим субъектам.