RTVI. Ռուսաստանը մտադիր է վաղաժամկետ խզել Հայաստանի երկաթուղու կառավարման մասին համաձայնագիրը
«Ռուսական երկաթուղիներ» պետական ընկերությունը պատրաստվում է խզել Հայաստանի հետ 2008 թ. կնքված «Հարավկովկասյան երկաթուղի» (ՀԿԵ) ընկերության կոնցեսիոն կառավարման համաձայնագիրը: Այս մասին RTVI-ին հայտնել է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև բանակցությունների ընթացքին ծանոթ աղբյուրը:
Տեղեկությունը հաստատել են Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարությունում:
2018-ի օգոստոսին ՀԿԵ գրասենյակում խուզարկություններ են կատարվել՝ 19 հազար ԱՄՆ դոլարի հարկերից խուսափելու կասկածանքով: ՀԿԵ-ից հայտնել են, որ առգրավվել են փաստաթղթերը: Երկրի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այնուհետև ասել է, որ «ընկերության շուրջ տեղի են ունենում որոշ իրավական գործընթացներ», սակայն կոչ է արել դա «ողբերգության չվերածել»:
Դեկտեմբերի վերջին հանրապետության ՔԿ-ից հայտնել են, որ քննում են ՀԿԵ-ի գործունեությունը վերջին 10 տարվա ընթացքում՝ ստուգելով 226,8 միլիոն դոլար ներդրումների արդյունավետությունը: Ընկերությունից ի պատասխան հայտարարել են, որ քննությունը «կողմնակալ է»:
RTVI- ի աղբյուրի համաձայն՝ ընդհանուր առմամբ յոթ գործ է հարուցվել ՀԿԵ-ի դեմ, որոնք միացվել են մեկ գործում: Ընկերությունում խուզարկությունների ժամանակ առգրավվել է փաստաթղթերի ամբողջ արխիվը՝ ընկերության  աշխատանքի սկզբից մինչև 2018 թվականը, ինչը մեծապես բարդացնում է ՀԿԵ-ի ընթացիկ գործունեությունը: Ընկերությունը փորձել է փաստաթղթերը վերադարձնել դատարանի միջոցով, սակայն մերժում է ստացել:
«Հարավկովկասյան երկաթուղու» ղեկավարությունը ֆինանսական պահանջները համարում է անհիմն: Այնտեղ ընդգծում են, որ «ՀԿԵ-ի գործունեության ավելի քան 10 տարվա ընթացքում ընկերությունում հարկային մարմինների ստուգումների ընդհանուր ժամանակը 3 տարի է եղել»: Բացի այդ, վերջին տարիներին PricewaterhouseCoopers-ն իրականացրել է ձեռնարկությունների աուդիտ:
RTVI-ի աղբյուրի համաձայն, եթե Հայաստանը չցանկանար ճնշում գործադրել Ռուսաստանի վրա, այլ հասկանալ իրավիճակը, ապա կդիմեր միջազգային դատարան:
«Համաձայնագիրը նախատեսում է, օրինակ՝ Փարիզի արբիտրաժին դիմելու հնարավորություն՝ վիճելի հարցերը կարգավորելու նպատակով, սակայն փոխարենը, հայկական կողմը նախընտրում է ճնշում գործադրել «դեմոկլովյան թրով» քրեական գործերով», - նշում է աղբյուրը:
Նրանք փորձել են խնդիրը լուծել կառավարության մակարդակով: Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարությունը բանակցություններ էր վարում Հայաստանի համապատասխան նախարարության և փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ: Մոսկվան առաջարկել է փակել քրեական գործը: Ի պատասխան, նրանք պատրաստ էին լրացուցիչ ներդրումներով օգնել Երևանին: Ռուսաստանը նաև առաջարկել է անցկացնել նոր անկախ աուդիտ, եթե Հայաստանի իշխանությունները պատրաստ չեն պարզապես հրաժարվել իրենց պահանջներից:
Երկխոսությունը ոչ մի արդյունք չի տվել, ուստի Մոսկվան քննարկում է Հայաստանի հետ համաձայնագրից դուրս գալը, ասում է RTVI աղբյուրը:
Այն փաստը, որ բանակցությունները ոչ մի արդյունքի չեն հանգեցրել, պաշտոնապես հաստատում են նաև Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարությունում:
«Հայաստանը ստեղծել է մի իրավիճակ, երբ ՀԿԵ-ն չի կարող նորմալ աշխատել. 10 տարիների բոլոր փաստաթղթերն առգրավվել են, չհաստատված մեղադրանքներ են ներկայացվել, և ոչ մի երաշխիք չի տրվել: Մեր փաստարկներն այն մասին են, որ ստուգումները ավելի վաղ չեն հայտնաբերել որևէ խախտում, և կոնցեսիոն պայմանների կատարման վերաբերյալ փաստարկներն անտեսվում են», - RTVI-ին ասել է Ռուսաստանի տրանսպորտի փոխնախարար Վլադիմիր Տոկարևը:
Նա նաև հաստատել է, որ ռուսական կողմը սկսել է «հարցի լուրջ ուսումնասիրություն»՝ Հայաստանի երկաթուղու կառավարման վերաբերյալ համաձայնագրի վաղաժամկետ դադարեցման վերաբերյալ:

Россия намерена досрочно расторгнуть договор об управлении железной дорогой Армении - RTVI
Государственная компания «Российские железные дороги» (РЖД) готовится разорвать соглашение с властями Армении о концессионном управлении компанией «Южно-Кавказская железная дорога». Об этом RTVI рассказал источник, знакомый с ходом переговоров России и Армении. Информацию подтвердили в Минтрансе России.
В августе 2018 года в офисе компании провели обыски по подозрению в неуплате налогов на $19 тысяч. В ЮКЖД рассказывали, что силовики конфисковали ее документацию. Премьер-министр страны Никол Пашинян тогда говорил, что вокруг компании «происходят некоторые юридические процессы», но призывал «не делать трагедию».
В конце декабря в СК республики сообщили, что расследуют деятельность ЮКЖД за 10 лет, проверяя эффективность инвестиций в $226,8 млн. В компании в ответ заявили об «ангажированности» следствия.
По данным источника RTVI, всего против ЮКЖД завели семь дел, которые объединили в одно производство. Во время обысков у компании забрали весь архив документов с начала работы компании до 2018 года, что сильно затрудняет текущую деятельность ЮКЖД. Компания пыталась вернуть документацию через суд, но ей отказали.
В руководстве «Южно-Кавказской железной дороги» считают финансовые претензии необоснованными. Там подчеркивают, что «за 10 лет работы ЮКЖД суммарное время проверок налоговых органов в компании составило 3 года». Кроме того, в последние годы аудит предприятия проводит компания PricewaterhouseCoopers.
По словам собеседника RTVI, если бы Армения хотела не оказывать давление на Россию, а разобраться в ситуации, она бы обратилась в международный суд. «Договором предусмотрено, например, обращение в арбитраж в Париже для решения спорных вопросов по исполнению договора, но вместо этого армянская сторона предпочла давление с «дамокловым мечом» уголовных дел», - отмечает источник.
Конфликтную ситуацию пытались решить на правительственном уровне. Минтранс России вел переговоры с профильным министерством и вице-премьером правительства Армении Мгером Григоряном. Москва предложила закрыть уголовное дело. Взамен Еревану были готовы помочь с дополнительными инвестициями. Россия также предлагала провести новую независимую проверку, если власти Армении не готовы просто отозвать свои претензии. Никаких результатов диалог не дал, поэтому Москва обдумывает выход из соглашения с Арменией, рассказывает источник RTVI.
То, что переговоры ни к чему не привели, официально признают в Минтрансе России.
«Армения создала ситуацию, при которой ЮКЖД не может нормально работать: изъяты все документы за 10 лет, предъявлены бездоказательные обвинения и не дано никаких гарантий. Наши аргументы о том, что ранее проверки не выявили нарушений, и доводы о выполнении условий концессии игнорируются», - сказал RTVI заместитель министра транспорта России Владимир Токарев.
Он также подтвердил, что российская сторона начала «серьезную проработку вопроса» о досрочном расторжении договора об управлении железной дорогой Армении.