2018-ի ապրիլ-մայիսին Հայաստանում տեղի ունեցավ մի նոր անկախության հանրաքվե. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
21/09/2019 14:15
2018-ի ապրիլ-մայիսին Հայաստանում տեղի ունեցավ մի նոր անկախության հանրաքվե, ՀՀ անկախության 28-րդ տարեդարձի առթիվ կազմակերպված տոնական միջոցառման ժամանակ Գյումրիում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հարյուր-հազարավոր այն քաղաքացիները, ովքեր դուրս եկան հրապարակ, դուրս եկան փողոցներ, նրանք դուրս եկան ևս մեկ անգամ նույնքան բարձր, նույնքան վճռական, նույնքան հաստատակամ այո ասելու Հայաստանի Հանրապետության անկախությանը», - ասաց նա։
Վարչապետն ընդգծեց՝ դա մի նոր անկախության հանրաքվե էր, որն ասաց՝ հայ ժողովուրդը 27 տարվա ընթացքում ոչ միայն չի մաշեցրել անկախ պետականություն, ինքնիշխանություն, ժողովրդավարություն ունենալու իր կամքը, այլև այս ողջ ընթացքում դարձել է ավելի հաստատակամ, ավելի վճռական, ավելի ուժեղ։
«Հայաստանի անկախ պետությունը երկիր մոլորակի վրա այլևս գոյություն է ունենալու հավիտյան», - նշեց ՀՀ վարչապետը։

В апреле-мае 2018 года в Армении состоялся новый референдум о независимости – Никол Пашинян
В апреле-мае 2018 года в Армении состоялся новый референдум о независимости, заявил сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян в своем выступлении на торжественном мероприятии по случаю 28-ой годовщиной Независимости Республики Армения в Гюмри.
«Сотни и тысячи тех граждан, которые вышли на площадь, на улицы, – вышли, чтобы так же громко, так же решительно сказать да независимости Республики Армения», - сказал он.
Премьер-министр подчеркнул, что это стало новым референдумом о независимости, который сказал – армянский народ за 27 лет не только не потерял независимую государственность, волю к суверенитету и демократии, но за весь этот период стал более решительным, уверенным и сильным.
«Отныне независимая армянская государственность всегда будет существовать на планете Земля», - отметил премьер-министр.