Փաշինյանի հայտարարությունը Հայ Եկեղեցու սպասավորների առնչությամբ հավելյալ պարզաբանման կարիք ունի. Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյան
23/09/2019 17:06
Լոս Անջելեսում մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՀՀ վարչապետի կատարած հայտարարությունը Հայ Եկեղեցու սպասավորների առնչությամբ կարոտ է հավելյալ պարզաբանման, Aysor.am-ին ասաց Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը:
«Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին նման պարագաներ հայտնի չեն և երբևէ չեն ներկայացվել», - նշեց նա։
Երեկ Լոս Անջելեսում մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև պետություն-եկեղեցի հարաբերություններին։
«Երբ մենք, օրինակ, ասում ենք, որ ՀՀ-ում մամուլը պետք է լինի ազատ, մամուլի առաջին ռեակցիան ինչ է՝ դե եկեք կառավարության ողնաշարը ջարդենք, ասում ենք դատարանները պետք է անկախ լինեն, ասում են եկեք կառավարության ոտքի տակը քանդենք, սա իրավիճակի սխալ ընկալում է։ Երբ մենք ասում ենք եկեղեցու ներքին կյանքի մեջ չենք մտնում, որոշ եկեղեցականներ ասում են՝ սա նախկին կառավարության նման չի, սա թույլ կառավարություն է, եկեք քանդենք կառավարության ոտքի տակ, նրանք շատ ուժեղ հակահարված կստանան, ծնկի կբերվեն։ Մեր ժպիտները, մեր հարգանքը թող ոչ մեկ որպես թուլություն չընկալի, որովհետև այդպիսով նրանք ժողովրդին են ընկալում թույլ սուբյեկտ», - ասել էր վարչապետը։

Заявление Пашиняна о служителях Армянской Апостольской Церкви нуждается в дополнительном разъяснении – Тер Ваграм Меликян
23/09/2019 18:08
Озвученное премьер-министром Армении Николом Пашиняном на пресс-конференции в Лос-Анджелесе заявление о служителях Армянской Апостольской Церкви нуждается в дополнительном разъяснении, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am глава пресс-канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина Тер Ваграм Меликян.
«Первопрестольному Святому Эчмиадзину подобные обстоятельства не известны и никогда не были представлены», - сказал он.
Вчера на пресс-конференции в Лос-Анджелесе премьер Армении Никол Пашинян обратился также к отношениям между государством и ААЦ.
«Когда мы заявляем, что не будем вмешиваться во внутренние дела Церкви, некоторые «церковники» делают заключения, что мы не похожи на прежнее правительство, мы слабее, и необходимо выбить почву из-под наших ног. Они получат серьезный контрудар и будут поставлены на колени в прямом и косвенном смысле того слова. Хочу снова предупредить, чтобы никто наши улыбки и уважение не считал проявлением слабости», - заявил премьер-министр.