Լոնդոնը պատրաստ է դաշնակիցների հետ մասնակցել Թեհրանի դեմ ուղղված պատասխան քայլերին
Միացյալ Թագավորության վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը գտնում է, որ Իրանը պատասխանատվություն է կրում Սաուդյան Արաբիայի օբյեկտներին հասցված հարվածների համար, և նշել է, որ պատրաստ է ԱՄՆ-ի և եվրոպական դաշնակիցների հետ աշխատել Թեհրանի գործողություններին պատասխանելու նպատակով: Այդ մասին բրիտանական կաբինետի ղեկավարը լրագրողներին հայտարարել է ինքնաթիռում՝ Նյու Յորք մեկնելու ճանապարհին, որտեղ մասնակցելու է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի (ԳԱ) 74-րդ նստաշրջանին,  հայտնում է Reuters-ը:
«Մեծ Բրիտանիան գտնում է, որ Իրանն ամենայն հավանականությամբ պատասխանատվություն է կրում Saudi Aramco ազգային նավթընկերության օբյեկտների վրա կատարված գրոհների համար», - ասել է Ջոնսոնը. «Մենք մեր ամերիկացի և  եվրոպացի ընկերների հետ աշխատելու ենք պատասխան տալ այդօրինակ գործողություններին՝ Պարսից ծոցում լարվածության ապաէսկալացման նպատակով»:
«Ակներև է, որ եթե Սաուդյան Արաբիան կամ Վաշինգտոնը դիմեն մեզ, ապա մենք կքննարկենք, թե ինչ կերպ կկարողանանք օգուտ բերել», - հավելել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը:

Лондон готов принять участие в мерах по деэскалации напряженности в Персидском заливе
Премьер-министр Соединенного Королевства Борис Джонсон считает, что Иран несет ответственность за удары по объектам Саудовской Аравии, и отметил, что готов работать с США и европейскими союзниками с целью ответных шагов на действия Тегерана. Об этом глава британского кабинета заявил журналистам в самолете по пути в Нью-Йорк для участия в 74-й сессии Генеральной Ассамблеи (ГА) ООН, сообщает в понедельник агентство Reuters.
"Великобритания считает, что Иран с большой долей вероятности несет ответственность за атаки на объекты национальной нефтяной компании Saudi Aramco, - сказал Джонсон. - Мы будем работать с нашими американскими и европейскими друзьями для ответа на подобные действия с целью деэскалации напряженности в Персидском заливе".
"Очевидно, что в случае обращения к нам Саудовской Аравии или Вашингтона мы рассмотрим, в каком качестве сможем принести пользу", - добавил британский премьер.