Գործող իշխանությունների մոտ իրավունքի ընկալումը խեղաթյուրված է. Արթուր Ղազինյան
Ամեն րոպե Հայաստանում մենք գործ ունենք իրավական անվտանգության լրջագույն մարտահրավերների հետ, ամեն րոպե մենք ռիսկի առաջ ենք կանգնած, այսօր «ՀՀ դատաիրավական բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները» խորագրով քննարկման ժամանակ ասաց քաղաքագետ Արթուր Ղազինյանը։
Նրա պնդմամբ, գործող իշխանությունների մոտ իրավունքի մասին ընկալումը «խեղաթյուրված է»։
«Մենք պետք է կարողանանք իրենց ներկայացնել այնպիսի փաստաթուղթ, որից ոչ մի իշխանություն չպետք է փորձի շեղվել, դա խորը պետության կոնցեպտն է, որ պետք է լինի հայեցակարգային ու դոկտրինալ կառավարում։ Պետությունը պետք է այնքան խորը, այնքան կառուցակարգային լինի, որ որևէ մեկին չհաջողվի փոխել այդ հունը», - ասաց Ղազինյանը։
Քաղաքագետի խոսքով, այդ ուղղությամբ իրենք արդեն որոշ աշխատանք արել են՝ իրավական անվտանգության պետական հայեցակարգ մշակել են։ Ղազինյանը հստակեցրեց, որ դրան հասնելու համար պետք է իրականացնել մի քանի քայլ՝ իրավաբանական կրթություն, որի շրջանակներում դեռ մանկապարտեզներից պետք է դաստիարակել իրավունքի նկատմամբ հարգանք, մասնագիտական կրթություն, կայուն, կանխատեսելի օրենսդրության մշակում և հետո միայն դատաիրավական բարեփոխումների հստակ հայեցակարգի մշակում՝ հիմնվելով ՀՀ ազգային, պետական շահի վրա։
«Աննորմալ երևույթ է, երբ մի օրենքը տարեկան երկու, երեք անգամ կարող է փոխվել։ Դա կարող է առաջացնել քաոսային իրավիճակ տվյալ ոլորտներում՝ մարդիկ չեն հասկանում՝ որ փոփոխությունն է գործողության մեջ գտնվում։ Պետք է ստեղծվի օրենսդրության կանխատեսելիության, որոշակիության պլատֆորմ, որը կերաշխավորի կայուն, կանխատեսելի օրենսդրական համակարգ», - նկատեց Ղազինյանը։
Քաղաքագետի դիտարկմամբ, անցած երեսուն տարիների ընթացքում չի ձևակերպվել, թե որն է Հայաստանի ազգային, պետական շահը, որի վրա կարող էին կառուցվել հետագա ռազմավարությունները։

Perception of right among the incumbent authorities in Armenia is “distorted,” political analyst Arthur Ghazinyan said at the Main Directions of Judicial-Legal Reforms in Armenia discussion today.
He stressed every moment Armenia faces serious legal security challenges.
“We must be able to present them document no one may divert from, it is the concept of deep state, there must be conceptual and doctrinal governance. The state must be so deep and structured that no one will succeed in changing this flow,” Ghazinyan said.
The political analyst said they have already worked in that direction by developing state concept of legal security. Ghazinyan clarified that for reaching it few steps are necessary to undertake – ensure legal education by injecting respect toward right from pre-school establishments, professional education, development of stable, predictable legislation and only then work out clear concept of judicial-legal reforms based on Armenia’s national, state interest.
“It is abnormal when a law is being changed once, thrice a year. It may create a chaotic situation in the sector as people are not understanding which change is acting. A platform of predictability of legislation must be created which will ensure stable, predictable legislative system,” Ghazinyan said.
The political analyst said that Armenia’s national, state interest has not been formulated for the past 30 years while it must be the basis for building strategies.