Օգոստոսին «Սանիթեքին» վճարված 165 մլն դրամը առավել քան բավարար է աշխատավարձը բաժանելու համար. Հակոբ Կարապետյան
25/09/2019 15:43
Քաղաքապետարանը օգոստոսին «Սանիթեքին» վճարել է 165 մլն դրամ, քաղաքապետարանի դիմաց «Սանիթեքի» աշխատակիցների բողոքի ցույցի ժամանակ հայտարարեց  քաղաքապետարանի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը:
«Օգոստոս ամսվա աշխատավարձային պարտավորությունը կազմում է 132 մլն դրամ, այսինքն՝ վճարված 165 մլն դրամը առավել քան բավարար է «Սանիթեքին» աշխատավարձը բաժանելու համար, սա ֆիքսում ենք», - ասաց Կարապետյանը:
Դիտարկմանը, թե «Սանիթեքը» պնդում է, որ նախ այլ ծախսեր են արվում, հետո նոր բաժանում են աշխատավարձերը, Կարապետյանն ասաց.
«Ես չգիտեմ՝ ինչքանով է այդ խնդիրը վերաբերում քաղաքապետարանին: Վերջինս, կրկնում եմ, բավականին չափով գումար վճարել է «Սանիթեքին» աշխատավարձերը վճարելու համար»:
Նա նաև հավելեց, որ այս պահին քաղաքապետարանը փնտրում է տարբերակներ այս հարցը հօգուտ քաղաքացիների լուծելու համար:
«Թե ինչպիսին կլինեն արդյունքները, ես չեմ կարող ասել, որովհետև հասկանալի է, որ հարցը ոչ այնքան քաղաքապետարանից է կախված, որքան այլ սուբյեկտներից, իսկ ընդհանրապես պետք է փաստենք, որ երբ գործատուից ինչ-որ պահանջ ես ունենում, դա ներկայացնում ես գործատուին», - նկատեց Կարապետյանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ քաղաքապետերանի դիմաց բողոքի ակցիա է ընթանում: «Սանիթեքի» աշխատակիցները պահանջում են վճարել իրենց աշխատավարձերը: Այս պահին քաղաքացիները նստացույց են իրականացնում քաղաքապետարանի դիմաց:
Թեև քաղաքապետի մամուլի խոսնակը տեղեկացրեց, որ քաղաքապետերանը աշխատավարձերը վճարելու համար բավականաչափ գումար արդեն իսկ վճարել է «Սանիթեքին», մինչդեռ ավելի վաղ քաղաքացիների հետ զրույցում քաղաքապետարանի իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Հայկ Հովհաննիսյանն ասաց, որ քաղաքապետարանը պատրաստ է վճարել իրենց աշխատավարձերը, եթե «Սանիթեք» կազմակերպությունը քաղաքապետարանին փոխանցի այն հաշվապահական փաստաթուղթը, որի մեջ գրված է, թե որքան գումար է պարտք կազմակերպությունն աշխատակիցներին:

Выплаченная в августе «Санитек» сумма в размере 165 млн. драмов более чем достаточна для предоставления зарплат – Акоп Карапетян
25/09/2019 16:38
Мэрия Еревана в августе заплатила компании «Санитек» 165 млн. драмов, заявил сегодня проводящим перед мэрией акцию протеста сотрудникам «Санитек» пресс-секретарь мэра Акоп Карапетян.
«Обязательство по зарплате за август составляет 132 млн. драмов, то есть, выплаченная компания "Санитек" сумма в размере 165 млн. драмов более чем достаточна, чтобы "Санитек" предоставил зарплаты. Зафиксируем это», - сказал Акоп Карапетян.
На замечание о том, что компания «Санитек» утверждает, что до расчета и предоставления зарплат, производятся другие расходы, Акоп Карапетян ответил:
«Не знаю, насколько эта проблема касается мэрии. Повторяю, мэрия заплатила компании достаточную сумму для выплаты зарплат», - сказал он.
Пресс-секретарь отметил также, что сейчас мэрия ищет варианты для решения этого вопроса в пользу граждан.
«Какими будут результаты, не могу сказать, поскольку понятно, что вопрос зависит не столько от мэрии, сколько от других субъектов. А вообще мы должны зафиксировать, что если есть какое-то требование к работодателю, это требование нужно предъявлять работодателю», - отметил он.
Ранее сообщалось, что сотрудники компании «Санитек» проводят акцию протеста перед мэрией Еревана, требуя выплатить зарплаты. Сейчас участники акции протеста начали сидячий пикет перед зданием.
Хотя пресс-секретарь мэрии Акоп Карапетян сообщил, что мэрия заплатила компании «Санитек» достаточную сумму для выплаты зарплат, заместитель председателя постоянной комиссии мэрии по правовым вопросам Айк Ованнисян ранее заявил участникам акции, что мэрия готова выплатить зарплаты, если компания «Санитек» предоставит им бухгалтерский документ, в котором указана подлежащая  выплате сумма.