Հայաստանը որևէ սահմանափակում չի տեսնում Իրանից գազ ներկրելու առնչությամբ. իրանագետ
Հայաստանն իրանական գազի հետ կապված երկու մոտեցում ունի։ Առաջինը ներկայումս իրականացվող «Գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագիրն է։ Ինչ վերաբերում է ուղիղ ներկրումներին, հայկական կողմն այս առումով մշտապես իր պատրաստակամությունն է հայտնել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց իրանագետ Արմեն Իսրայելյանն՝ անդրադառնալով ռուսական գազի թանկացման ֆոնին Իրանից ուղիղ ներմուծումների հնարավորությանը։
«2020 թվականին՝ երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի շինարարության ավարտից հետո, մենք ավելի շատ էներգիա կվաճառենք Իրանին և երեք անգամ կմեծացնենք իրանական գազի ներկրման ծավալները։ Ինչ վերաբերում է ուղիղ ներկրումներին, մենք որևէ սահմանափակում չենք տեսնում Իրանից գազ ներկրելու առնչությամբ։ Ավելին, այս տարվա ամռանը Թեհրանում կայացավ Իրան-Հայաստան միջկառավարական հանձնաժողովի 16-րդ նիստը, որտեղ քննարկվեց «Գազ՝ ապրանքի դիմաց» հարցը։ Այս ուղղությամբ առայժմ վերջնական համաձայնություն ձեռք չի բերվել», - ասաց իրանագետը։
Արմեն Իսրայելյանի խոսքով, պաշտոնական Երևանն իր հստակ դիրքորոշումը հայտնել է նաև տարանցման խնդրի շուրջ։
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Թեհրան կատարած այցի ընթացքում այդ հարցը քննարկվել է իրանական կողմի հետ, և Հայաստանը հայտարարել է, որ որևէ խոչընդոտ չի տեսնում և պատրաստ է իրանական գազը Հայաստանի տարածքով Վրաստան կամ այլ ուղղությամբ արտահանելու։ Այս փուլում կարող ենք արձանագրել՝ չկա այնպիսի մի իրավիճակ, երբ Իրանը և մյուս կողմը համաձայնություն ունեն, իսկ Հայաստանը կաշկանդված է որևէ գործոնով», - ամփոփեց մեր զրուցակիցը։

Armenia sees no restrictions in importing gas from Iran: expert
Armenia has two approaches regarding Iranian gas with the first one being the Gas for electricity project, expert in Iranian scientists Armen Israelyan told Aysor.am, referring to the opportunity of direct gas supply from Iran.
He stressed that Armenia has always voiced readiness of direct investments.
“After the completion of the construction of the third power transmission line in 2020 we will sell more power to Iran and will increase the volume of imported Iranian gas thrice. Moreover, in summer 2019 at the Iran-Armenia inter-governmental commission’s 16th session Gas against product issue was discussed. No final arrangements have been reached in this direction till now,” the expert said.
Armen Israelyan said that the official Yerevan has clearly stated its position over the issue of transit.
“During the visit of Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan to Tehran the issue was discussed with the Iranian side and Armenia stated that it does not see any obstacles and is ready to export Iranian gas through Armenian territory to Georgia or any other direction,” the expert said, adding that in this phase it may be clearly registered that there is no such situation when Iran and the other side have arrangement and Armenia is constrained with anything.