Քոչարյանի աջակիցներ Նարեկ Մութաֆյանի և Սարգիս Օհանջանյանի կալանավորման պրոցեսը տեղի է ունեցել օրենքի կոպտագույն խախտումներով. փաստաբան
Բացարձակ անօրինական է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներ Նարեկ Մութաֆյանին և Սարգիս Օհանջանյանին առաջին ատյանի դատարանի որոշումներով կալանավորելը, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց վերջիններիս փաստաբան Վահե Եփրիկյանը։
«Ի սկզբանե ամբողջ պրոցեսը տեղի է ունեցել օրենքի կոպտագույն խախտումներով։ Դեպքը տեղի է ունեցել 20։00-ին, դրանից հետո Նարեկ Մութաֆյանը գնացել է իրենց տուն։ Փախուստի փորձ կամ ոչ իրավաչափ վարքագծի դրսևորում չի եղել։ Գիշերը ժամը 3-ի սահմաններում ոստիկանության աշխատակիցները, հանդես գալով որպես շտապօգնության աշխատակիցներ, թակել են իրենց դուռը և բերման ենթարկել», - ասաց Եփրիկյանը։
Պաշտպանը նշեց, որ Նարեկ Մութաֆյանին ծանուցագիր չի ուղարկվել։
«Անձին բերման ենթարկելուց հետո ձերբակալում են։ Ձերբակալման համար առկա հիմքերից որևէ մեկը չունենք։ Նույնը տեղի է ունեցել նաև Սարգիս Օհանջանյանի պարագայում։ Նրան ևս ոստիկանության բաժին չեն հրավիրել, բայց բերման են ենթարկել և ձերբակալել են, կալանքի միջնորդություն են ներկայացրել, դատավորները կայացրել են բացառիկ ապօրինի դատական ակտեր, որոնց արդյունքում պաշտպանյալներս գտնվում են անազատության մեջ»։
Ըստ փաստաբանի՝ որևէ հիմնավորում չի եղել կալանքի վերաբերյալ միջնորդություններում։
«Դատական նիստի ընթացքում մեր կողմից երկու միջնորդություններն էլ գլխովին ջախջախվել են։ Հիմնավորել ենք, որ այդ միջնորդությունները հիմնազուր են, սակայն դատավորներ Արտուշ Գաբրիելյանը և Նելլի Բաղադասրյանը կայացրեցին կալանավորման դատական ակտեր», - ասաց Վահե Եփրիկյանը։
Փաստաբանը նշեց նաև՝ իր գնահատմամբ իր պաշտպանյալները քաղբանտարկյալներ են, քանի որ գործն ամբողջությամբ քաղաքական հետապնդում է։

Arrest of supporters of Armenia’s second president illegal: lawyer
Arrest of the supporters of Armenia’s second president Narek Mutafyan and Sargis Ohanjanyan is illegal, lawyer Vahe Eprikyan told the reporters today.
“The whole process took place with the strict violations of law. The case happened at 8 p.m. after which Narek Mutafyan headed home,” the lawyer said, adding that Mutafyan neither tried to flee nor demonstrated inappropriate behavior.
The lawyer said the police officials went to Mutafyan's place at about 3 a.m. and knocked the door introducing themselves as ambulance workers.
The lawyer said Narek Mutafyan has not received any notification from the police.
“The person was arrested after being taken to the police. There were no grounds for arrest. The same happened in case with Sargis Ohanjanyan. He was not invited either, but taken to the department and arrested,” Eprikyan said, adding that the judges made “exclusively illegal judicial acts as a result of which my defendants are in jail.”
The lawyer said the petition on arrest upheld by judge had no grounds.
“During the hearing the two petitions filed by us were broken into pieces. We have grounded that the petition on their arrest is groundless but judges Artush Gabrielyan and Nelly Baghdasaryan upheld it,” Eprikyan stated, describing his defendants as political prisoners.