Մենք երախտապարտ ենք Հայաստանին. Ալեքսանդր Լուկաշենկո
Բելառուսի պատվիրակության անունից շնորհակալություն եմ հայտնում հայկական կողմին և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ջերմ ընդունելության համար, Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին ասաց Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն:
«Մենք երախտապարտ ենք Հայաստանին՝ ԵԱՏՄ-ում իր նախագահության ընթացքում ինտեգրացիայի ամրապնդման հարցերում ներդրված ջանքերի համար», - ասաց նա:
Լուկաշենկոն հիշեցրեց՝ 2019թ.-ի առաջնահերթությունների վերաբերյալ իր ելույթում Փաշինյանը նշել էր երրորդ երկրների հետ առևտրային հարաբերությունների զարգացումը:
«Այս կոնտեքստում անհրաժեշտ է դրական գնահատել Իրանի հետ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման ժամանակավոր համաձայնագրի պատրաստ լինելը, որն ուժի մեջ է մտնում հոկտեմբերին: Մեզ համար կարևոր է նաև Սինգապուրի հետ համաձայնագրերի փաթեթը: Իրանն ու Սինգապուրը մեզ համար շատ նշանակալից գործընկերներ են, իսկ տնտեսական կապերի աճի պոտենցիալն ահռելի է», - ասաց Բելառուսի նախագահը:

Мы признательны Армении – Александр Лукашенко
От имени делегации Беларуси выражаю благодарность армянской стороне и премьер-министру Армении Николу Пашиняну за теплый прием, заявил сегодня президент Беларуси Александр Лукашенко на заседании Высшего Евразийского экономического совета в расширенном составе в Ереване.
«Мы признательны Армении за усилия, приложенные в период ее председательства в ЕАЭС в вопросах укрепления интеграции», - сказал он.
Лукашенко напомнил, что в своем выступлении о приоритетах 2019г. Пашинян отметил развитие отношений с третьими странами.
«В данном контексте необходимо положительно оценить разработку временного соглашения о создании зоны свободной торговли с Ираном, которое вступит в силу в октябре. Для нас важен также пакет соглашений с Сингапуром. Иран и Сингапур для нас очень значительные партнеры, а потенциал роста экономических связей огромен», - сказал президент Беларуси.