Զինված միջադեպ` Լոռու մարզում. կա 3 զոհ, 5 վիրավոր
ՀՀ Քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննություն է տարվում Վանաձոր քաղաքում տեղի ունեցած զինված միջադեպի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Մեկ անձ ձերբակալվել է:
Նախնական տվյալներով՝ 2019 թվականի հոկտեմբերի 4-ին՝ ժամը 23:55-ին, Վանաձորի բժշկական կենտրոնից ոստիկանություն ահազանգ է ստացվել որ, Վանաձոր քաղաքի Միչուրինի փողոցի տներից մեկում բժիշկների հերթապահ խումբ է մեկնել, որտեղ հայտնաբերվել են երկու երիտասարդի դի: Հայտնել են նաև, որ մարմնական տարբեր վնասվածքներով Վանաձորի բժշկական կենտրոն են տեղափոխել մի քանի երիտասարդ:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը: Վանաձոր քաղաքի Միչուրինի փողոցի տներից մեկի նկուղում հրազենային վնասվածքներով հայտնաբերվել է 1989 թվականին ծնված երկու երիտասարդի դի:
Նույն հասցեից Լոռու մարզի 6 բնակիչներ տարբեր մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել են Վանաձորի բժշկական կենտրոն: Նրանցից մեկը՝ 1994 թվականին ծնված երիտասարդը, մահացել է հիվանդանոց տեղափոխվելու ճանապարհին:
Դեպքի առթիվ Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2 մասի 1-ին կետով, և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Կազմվել է քննչական խումբ, մշակվել քննչական պլան: Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ժամանակ հայտնաբերվել են արնանման հետքեր, վերցվել նմուշներ: Հայտնաբերվել են «Մակարով» տեսակի ատրճանակ, 5,45մմ 6 պարկուճ, 2 գնդակ/, 9մմ 4 պարկուճ և 2 գնդակ, 9մմ գազային փամփուշտ և նույնատիպ 2 փամփուշտներ՝ պահունակի մեջ: Հայտնաբերվել են դանակներ, կանեփ բույսի նմանվող չորացված զանգված:
Առգրավվել են մահացածների հագին դեպքի պահին եղած հագուստները, որոնց վրա առկա են եղել արնանման հետքեր: Վերցվել են կրակոցի արգասիքի նմուշներ: Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ:
Քրեական գործի շրջանակներում սպանություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է Վանաձոր քաղաքի 1979 թվականին ծնված բնակիչը, ով տվել է ինքնախոստովանական ցուցմունք:
Ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ, դեպքի հանգամանքները պարզելու, մասնակիցների գործողություններն անհատականացնելու և նրանցիցի յուրաքանչյուրի գործողություններին քրեաիրավական գնահատական տալու վերաբերյալ:

Вооруженный инцидент в Лориской области: 3 погибших, 5 раненых
В следственном управлении Следственного комитета Армении по Лорийской области ведется следствие для выяснения обстоятельств вооруженного инцидента в городе Ванадзор, 1 человек задержан.
Как сообщают из СК Армении, по предварительным данным, 4 октября, в 23:55, из медицинского центра Ванадзора в полицию поступило сообщение, что в один из домов на улице Мичурина города Ванадзора направилась дежурная бригада врачей, где были обнаружены тела 2 молодых людей.
Сообщили также, что с телесными повреждениями в медцентр Ванадзора доставлены несколько молодых людей.
Немедленно на место происшествия выехала оперативно-следственная группа. В подвале одного из домов на улице Мичурина города Ванадзора были обнаружены тела двух молодых людей (1989 г.р.) с огнестрельными ранениями.
С того же адреса 6 жителей Лорийской области Армении с телесными повреждениями разной степени тяжести были доставлены в медцентр Ванадзора. Один из них – 1994 г.р. –скончался по пути в больницу.
По факту инцидента в следственном управлении Следственного комитета Армении по Лорийской области возбуждено уголовное дело – по признакам п.1 ч.2 ст.104 и ч.1 ст.235 УК Армении.
В рамках уголовного дела по подозрению в совершении убийства задержан житель Ванадзора 1979 г.р., который дал признательные показания.
Предпринимаются неотложные следственные, оперативно-розыскные мероприятия для выяснения обстоятельств происшествия, индивидуализации действий участников инцидента и дачи им уголовно-правовой оценки. Предварительное следствие продолжается.