Ոչ մեկի մոտ կասկած չպետք է առաջանա, որ անգամ այս կարգավիճակով կարող եմ օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավել ՀՀ տնտեսության զարգացման համար. Արմեն Գևորգյան
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը դատարանին միջնորդեց վերացնել Արմեն Գևորգյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը։
Արմեն Գևորգյանի նկատմամբ, նշենք, որպես խափանման միջոց է ընտրված ստորագրությունը չհեռանալու մասին:
«Արմեն Գևորգյանի ազատ տեղաշարժի իրավունքն ի սկզբանե խախտվել է և խնդրում ենք վերացնել նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը», - ասաց Էրիկ Ալեքսանյանը։
Փաստաբանը նշեց, որ Արմեն Գևորգյանը բուժզննման համար պետք է մեկնի Ավստրիայի Հարապետություն: Նրա խոսքով՝ իր պաշտպանյալը սրտի հետ կապված խնդիր ունի։ Բացի այդ, Արմեն Գևորգյանը Վիեննայում ունի գործնական հանդիպում։
Մեղադրող դատախազներն առարկեցին միջնորդությանը, որոնց միացավ նաև Մարտի մեկի իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Տիգրան Եգորյանը։
«Միջնորդությունը բացառապես քմահաճույքի խնդիր չէ, անհրաժեշտություն է, ու մենք այդ քննարկմանը սպասել ենք մոտավորապես կես տարի», - ասաց Արմեն Գևորգյանը։
Նա նշեց՝ իր իրավունքները խախտվել են, ինչն արձանագրել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը։
Նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը մեջբերեց նաև «Արինս գրուպ» ընկերության նամակը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանին, որում նշված էր, թե ընկերության խորհրդի անդամները երաշխավորում են Արմեն Գևորգյանի վերադարձը բժշկական զննումից հետո։
«Այստեղ ու կողքի դահլիճում նստած շատ մարդկանց փորձը վկայում է այն մասին, որ անգամ այս կարգավիճակով ես կարող եմ մեր պետության համար օգուտ բերել, օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավել Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար, ինչը ոչ մեկի մոտ կասկած չպետք է առաջացնի, գոնե այս էտապում ու այս վիճակում», - ասաց Արմեն Գևորգյանը։
Նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում նա ընդգծեց, եթե ՀՀ կառավարությունը շարունակի այսպես աշխատել ու արդարադատությունը շարունակվի այսպես, Հայաստան ներդրումներ չեն գալու։

Ни у кого не должно вызывать сомнения, что даже в этом статусе я могу привлечь иностранные инвестиции для развития экономики Армении – Армен Геворкян
Сегодня в суде общей юрисдикции Еревана адвокат бывшего вице-премьера Армении Армена Геворкяна Эрик Алексанян ходатайствовал об отмене меры пресечения в отношении Армена Геворкяна.
Отметим, что в качестве меры пресечения в отношении Армена Геворкяна избрана подписка о невыезде.
«Право Армена Геворкяна на свободное передвижение изначально было нарушено и мы просим устранить избранную в его отношении меру пресечения в виде подписке о невыезде», - заявил Эрик Алексанян.
Он отметил, что Армен Григорян должен пройти медицинское обследование в Австрии. Кроме того, Армен Геворкян в Вене должен принять участие в деловой встрече.
Прокурор представил возражение против ходатайства, к которому присоединился также представитель правопреемника потерпевшего Тигран Егорян.
«Ходатайство не является просто вопросом прихоти, это необходимость и мы ждали этого обсуждения приблизительно полгода», - заявил Армен Григорян.
Он отметил, что его права нарушены, что зафиксировал также Защитник прав человека Армении.
Бывший вице-премьер процитировал также письмо компании «Аринс групп», в котором отмечалось, что члены совета правления компании гарантируют, что Армен Геворкян вернется после медицинского обследования.
«Опыт сидящих здесь и рядом в зале многих людей свидетельствует о том, что даже в этом статусе я могу принести пользу нашей стране, привлечь иностранные инвестиции для развития экономики Армении, что ни у кого не должно вызывать сомнения, хотя бы на данном этапе и в таком состоянии», - сказал Армен Григорян.
После завершения заседания Армен Григорян в беседе с журналистами подчеркнул, что если правительство и правосудие продолжат работать в таком стиле, в Армении не будет инвестиций.