Թուրքիան զրահատեխնիկա է կուտակում Սիրիայի հետ սահմանին
Թուրքիան զրահատեխնիկա է կուտակում Սիրիայի հետ սահմանին: Տեսանյութը տարածել են Anadolu, Ruptly գործակալությունները և RT-ի ալիքը.
Տեսանյութում ներկայացված են M60 տանկեր և M113 զրահափոխակրիչներ: Նաև տեսանկարահանվել է զինվորական շարասյուն՝ Սիրիայի սահմանից մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա գտնվող Աչակալեե (Սանլիուրֆա նահանգ) մուտքի մոտ:
Տեսանյութում տարբերակվում են զանազան տեսակի զրահատեխնիկա, բանակային բեռնատարներ և հրետանային զենքեր: Ըստ Anadolu- ի՝ շարասյունը բաղկացած է մոտ 130 մեքենայից:
Անցյալ շաբաթ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ առաջիկա օրերին կարող է որոշում կայացվի Սիրիայի հյուսիսային սահմանային տարածքներից քրդական զինված կազմավորումները դուրս բերելլու վերաբերյալ:

Турция стянула бронетехнику к сирийской границе
На границе с Сирией замечена турецкая бронетехника, видеозаписи распространили агентства Anadolu, Ruptly и канал RT.
На кадрах видны танки M60 и бронетранспортеры M113. Также заснята военная колонна при въезде в город Акчакале (провинция Шанлыурфа), в нескольких сотнях метров от сирийской границы. На видео можно различить бронеавтомобили различного типа, армейские грузовики и артиллерию. По данным Anadolu, колонна состоит приблизительно из 130 автомобилей.
На минувшей неделе президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что в ближайшие дни может быть принято решение о вытеснении с приграничной территории на севере Сирии курдских вооруженных формирований в целях создания там зоны безопасности для сирийских беженцев.