Միջազգային տնտեսական հանրության գնահատումներով Հայաստանի ռիսկայնությունը կիսով չափ կրճատվել է. Նիկոլ Փաշինյան
12/10/2019 11:36
Այս տարի Հայաստանի Հանրապետությունն, ըստ ամենայնի, կունենա 7 տոկոս տնտեսական աճ, «Իմ քայլը՝ հանուն Արագածոտնի մարզի» ներդրումային համաժողովի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Սա չափազանց կարևոր է և բավականին բարձր ցուցանիշ է Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում և ընդհանրապես ամբողջ եվրոպական տարածքում։ Իհարկե, հասկանալի է, որ մեր բազան շատ ցածր է և 7 տոկոս տնտեսական աճն այն ցուցանիշը չէ, որից մենք պետք է շատ երջանիկ զգանք մեզ», - ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց՝ սա ոչ այնքան հաջողություն է համարում, որքան՝ հնարավորություն։
Փաշինյանի խոսքով՝ այս տարի Հայաստանի շուկայում առաջին երեք եռամսյակների տվյալներով Կենտրոնական բանկն  իրականացրել է շուրջ 433 միլիոն դոլարի գնում, այսինքն՝ ՀՀ շուկայում առաջին 9 ամիսների արդյուքներով 433 միլոին դոլար հավելյալ արարժութային միջոցներ են հայտնվել։
«Սա հիմնականում կապված է զբոսաշրջության աճի հետ և չափազանց մեծ ու նոր հնարավորություններ է բացում Հայաստանի քաղաքացիների համար», - ասաց ՀՀ վարչապետը։
Նա ընդգծեց, որ միջազգային տնտեսական հանրության գնահատումներով Հայաստանի ռիսկայնությունը կիսով չափ կրճատվել է, ինչը տնտեսական միջավայրը դարձնում է ավելի բարենպաստ։

This year Armenia will more probably register 7% economic growth, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said today at the My Step for Aragatsotn region investment conference today.
“It is very important, this is a quite high index in the Eurasian Economic Union area and in European territory in general. Of course, it is clear that we have a low base and the 7% does not make us very happy,” the head of the government said, adding that it is not a success but an opportunity.
Pashinyan said in the first three quarters of the year the Central Bank made 433 million USD purchases in Armenia’s market which means additional 433 million USD currency means.
“This is mainly agreed with the growth of tourism and opens extremely big and new opportunities for Armenia’s citizens,” the PM said, adding that according to international economic community assessments the risk degrees have been cut by half in Armenia making the economic environment more favorable.