Միջազգային տնտեսական հանրության գնահատումներով Հայաստանի ռիսկայնությունը կիսով չափ կրճատվել է. Նիկոլ Փաշինյան
12/10/2019 11:36
Այս տարի Հայաստանի Հանրապետությունն, ըստ ամենայնի, կունենա 7 տոկոս տնտեսական աճ, «Իմ քայլը՝ հանուն Արագածոտնի մարզի» ներդրումային համաժողովի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Սա չափազանց կարևոր է և բավականին բարձր ցուցանիշ է Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում և ընդհանրապես ամբողջ եվրոպական տարածքում։ Իհարկե, հասկանալի է, որ մեր բազան շատ ցածր է և 7 տոկոս տնտեսական աճն այն ցուցանիշը չէ, որից մենք պետք է շատ երջանիկ զգանք մեզ», - ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց՝ սա ոչ այնքան հաջողություն է համարում, որքան՝ հնարավորություն։
Փաշինյանի խոսքով՝ այս տարի Հայաստանի շուկայում առաջին երեք եռամսյակների տվյալներով Կենտրոնական բանկն  իրականացրել է շուրջ 433 միլիոն դոլարի գնում, այսինքն՝ ՀՀ շուկայում առաջին 9 ամիսների արդյուքներով 433 միլոին դոլար հավելյալ արարժութային միջոցներ են հայտնվել։
«Սա հիմնականում կապված է զբոսաշրջության աճի հետ և չափազանց մեծ ու նոր հնարավորություններ է բացում Հայաստանի քաղաքացիների համար», - ասաց ՀՀ վարչապետը։
Նա ընդգծեց, որ միջազգային տնտեսական հանրության գնահատումներով Հայաստանի ռիսկայնությունը կիսով չափ կրճատվել է, ինչը տնտեսական միջավայրը դարձնում է ավելի բարենպաստ։

По оценкам международного экономического сообщества, экономические риски в Армении наполовину сократились – Никол Пашинян
12/10/2019 12:55
В этом году в Республике Армения, по всей видимости, будет зафиксирован 7% экономический рост, заявил сегодня на инвестиционном бизнес-форуме «Мой шаг – во имя Арагацотнской области» премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Это очень важный и довольно высокий показатель на территории Евразийского экономического союза и вообще на всей европейской территории. Конечно, понятно, что наша база очень низкая и 7% экономический рост не тот показатель, от которого мы должны чувствовать себя очень счастливыми», - сказал премьер Никол Пашинян.
Он отметил, что считает это не столько успехом, сколько возможностью.
По словам Пашиняна, согласно данным, в этом году Центральный банк за три квартала закупил на рынке Армении около 433 млн. долларов, то есть, по итогам первых 9 месяцев 2019 года на рынке Армении появились дополнительные 433 млн. долларов валютных средств.
«Это в основном связано с ростом туризма и открывает чрезвычайно большие и новые возможности для граждан Армении», - сказал премьер-министр Армении.
Он подчеркнул, что по оценкам международного экономического сообщества, экономические риски в Армении наполовину сократились, что делает экономическую среду более благоприятной.