Հրայր Թովմասյանի դեմ անձնական տեռոր է ընթանում. Իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյան
Դատարանները բացարձակապես չպետք է ենթարկվեն որևէ քաղաքական ուժի, մինչդեռ մեր մեջ այս մտայնությունը չկա։  Եթե մենք համարում ենք, որ դատարանները պետք է լինեն մեծամասնության դատարաններ, ուրեմն այդ դեպքում դատարաններ պետք չեն. կարելի է Լինչի դատաստան իրականացնել և վերջ, «ՀՀ իրավական մարրտահրավերներ» խորագրով քննարկման ժամանակ այսօր ասաց իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը՝ միաժամանակ շեշտելով, որ Հայաստանում իշխանություն պահելու հիմնական գործիքը եղել են դատարանները։
Անդրադառնալով ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ քրեական գործի հարուցմանը և նրա հարազատներին հարցաքննության կանչելու թեմային՝ իրավապաշտպանը նկատեց, որ սա զուտ Հրայր Թովմասյանի անձին վերաբերող հարց չէ։
«Եթե Հրայր Թովմասյանը ենթարկվեր, հպատակվեր նոր իշխանւթյուններին և նրանց հաճո որոշումներ կայացներ, արդյոք այս հետապնդումները կլինեի՞ն։ Միանշանակ՝ ոչ։ Սա է մեր իրականությունը, արդեն լռել չեմ կարող։ Սա բացարձակապես անընդունելի է, շատ վտանգավորև իրավիճակ է ստեղծվում։ 37 թիվը սարսափելի է եղել։ Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ գավառական, անձնական տեռոր է», - ասաց Ավետիք Իշխանյանը։

Против Грайра Товмасяна осуществляется личный террор – Аветик Ишханян
Суды абсолютно не должны подчиняться какой-либо политической силе, в то время мы не видим подобного намерения. Если мы считаем, что суды должны быть судами большинства, значит, суды не нужны: можно осуществлять «суд Линча» и все, заявил сегодня на обсуждении по теме «Правовые вызовы Армении» правозащитник Аветик Ишханян, отметив при этом, что в Армении основным инструментом удержания власти были суды.
Касаясь возбужденного против председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна уголовного дела и вызова на допрос членов его семьи, правозащитник отметил, что этот вопрос касается не только Грайра Товмасяна.
«Если бы Грайр Товмасян подчинился, покорился бы новым властям и принимал бы угодные им решения, разве были бы эти преследования? Безусловно, нет. Это – наша действительность, я не могу уже молчать. Это абсолютно неприемлемо, создается очень опасная ситуация. 37 год был ужасным. В отношении Грайра Товмасяна осуществляется провинциальный, личный террор», - заявил Аветик Ишханян.