«Հրապարակ». Գևորգ Կոստանյանը պատրաստվում է հիմնովին ջախջախել Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ հարուցված քրգործը
18/10/2019 09:18
«Նախկին դատախազ Գևորգ Կոստանյանը մոտ օրերս կխոսի Հրայր Թովմասյանի քրեական հետապնդման մասին՝ պատրաստվում է հիմնովին ջախջախել քրգործը, որը հարուցվել է երեկ։
«Կրկին գործ ունենք այն դեպքի հետ, երբ իրավակիրառ մարմինները գտնում են, թե Հայաստանում օրենսդրությունը բաղկացած է միայն քրեական օրենսդրությունից ու ոչ Սահմանադրությունից, և ապա`  խիստ անընդունելի եմ համարում ՍԴ նախագահի նկատմամբ նման վերաբերմունքը, քանի որ փաստն ինքնին խախտում է ինչպես դատարանների անկախությունը, այնպես էլ իրավական պետության հիմքերն ու հենքը։
Առաջիկայում ես պատրաստվում եմ այս և երկրում տեղի ունեցող քրեական արդարադատության հարցերին անդրադառնալ խորքային-մասնագիտական և միջազգային իրավունքի տեսակետից»: Իսկ եթե մեղադրանք առաջադրվի՞ Թովմասյանին։ «ՍԴ դատավորին որպես մեղադրյալ ներգրավելու համար ՍԴ-ն պետք է համապատասխան որոշում կայացնի, սակայն այստեղ կարևոր նրբություն կա, որի մասին առաջիկայում կխոսեմ»»:

«Грапарак»: Геворг Костанян собирается «разнести в пух и прах» уголовное дело против Грайра Товмасяна
18/10/2019 10:53
Газета «Грапарак» пишет, что бывший генпрокурор Армении Геворг Костанян собирается в ближайшие дни выступить с заявлением в связи с уголовным преследованием Грайра Товмасяна и «разнести в пух и прах» возбужденное накануне уголовное дело.
«Мы снова имеем дело с тем случаем, когда правоприменительные органы считают, что  законодательство в Армении состоит только из уголовного законодательства, а не Конституции. Посему считаю неприемлемым подобное отношение к председателю Конституционного суда, поскольку сам факт нарушает как независимость судов, так и основы правового государства.
В ближайшее время намерен обратиться к этому и к вопросам реализуемого в стране уголовного правосудия с глубокой профессиональной и основанной на международном праве точке зрения», - сказал Костанян.
На вопрос, а если Товмасяну будет предъявлено обвинение, Геворк Констанян заявил: «Чтобы привлечь судью Конституционного суда  в качестве обвиняемого КС должен принять соответствующее решение, но тут есть важный нюанс, о котором я поговорю в ближайшее время».