Սա քաղաքական բեսպրեդել է. ՀՅԴ ներկայացուցիչը՝ Հրայր Թովմասյանի անձի շուրջ տեղի ունեցածի մասին
Այն, ինչ տեղի է ունենում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի անձի շուրջ, ակնհայտ քաղաքական հետապնդում է, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը։
«Իշխանությունն իր առջև խնդիր է դրել նվաճել Սահմանադրական դատարանը ու, իրավական ճանապարհով չկարողանալով հասնել նպատակին, արդեն ակնհայտ անցել են ընտանիքի անդամներին, հարազատներին. փորձում են հարցաքննություններով, տարբեր մեթոդներով, ճնշումներով հասնեն իրենց նպատակին», - ասաց նա։
Իշխան Սաղաթելյանի խոսքով՝ իշխանության այս գործողությունները դատապարտելի են։
«Իշխանությունը, պարզ է, չի ասի, որ անօրինական գործողություն է անում, փորձելու է ինչ-որ հիմնավորումներ գտնի, որպեսզի արդարացնի իր գործողությունները, բայց քաղաքական հետապնդումն ակնհայտ է, փաստ է», - ասաց նա։
ՀՅԴ ներկայացուցիչն ասաց, որ եթե Հայաստանում որևէ դատարան ընդունում է որոշում, որը իշխանության սրտով չէ, իշխանությունն այդ որոշմանը վերաբերում է իբրև քայլ իրենց դեմ։
«Այդ մարդկանց որակում են հակահեղափոխականներ։ Իշխանությունն ուզում է ունենալ սեփական դատական համակարգ, որը  հետագայում ծառայեցնելու է իբրև մահակ քաղաքական հակառակորդների, ընդդիմախոսների դեմ», - ասաց Սաղաթելյանը։
Թե ինչպիսի հանգուցալուծում է տեսնում, ՀՅԴ ներկայացուցիչն ասաց, որ հստակ գիտի՝ իշխանությունը պետք է սթափվի։
«Իշխանությունը պետք է լրջանա, անցնի իր բուն պարտականություններին ու զերծ մնա այս մեթոդներով իր իշխանությունն ավելի խորացելու, հաստատելու գործընթացից։ Այս ճանապարհով իշխանությունը երկար չի գնա, սխալ ուղղություն են բռնել ու երկիրը տանում են, ըստ էության, քաոսի։ Սա քաղաքական բեսպրեդել է», - ընդգծեց Իշխան Սաղաթելյանը։

The developments over the chairman of the Constitutional Court are clear political persecution, ARF-D Supreme Body representative Ishkhan Saghatelyan told Aysor.am.
“The authorities have put an issue to invade the Constitutional Court and failing to do it in a legal way have passed to the family members, relatives, are trying to reach their goal with interrogations and other different methods,” he said.
Ishkhan Saghatelyan said that such actions of the authorities must be condemned.
“It is clear that the authorities will not admit doing illegal actions and will try to find groundings to justify the actions but the political persecution is clear, it is a fact,” he said.
The ARF-D representative said that if a court in Armenia makes a decision which the authorities do not like the next step is done against them by the authorities.
“They qualify such people as counter-revolutionaries. The authorities want to have own judicial system to serve it in future against their political opponents,” Saghatelyan stressed.
Asked what solution he sees, the ARF-D representative said the authorities must become sober.
“They must become serious and start implementing main commitments and refrain from fostering their power by these methods. In this way they will not stay long, they have chosen a wrong way and are taking the country to a chaos. This is a political mayhem,” Saghatelyan stressed.