Պետությունը հապճեպ քայլերով գնում է դեպի ինտերնետային ոլորտի խստացում. Սամվել Մարտիրոսյան
Ի դեմս էլեկտրոնայի հաղորդակցության ոլորտում արխիվների պահպանման ստանդարտների՝ փորձ է արվում ինտերնետային ոլորտում վերահսկողության մեխանիզմ ներդնել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տեղեկատվության անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը՝ ընդգծելով, որ նման նախաձեռնությանն առնվազն պետք է հանրային քննարկում նախորդեր։
«Հարցը հետևյալն է. Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի համապատասխան որոշման կարգավորումները գնում են դեպի ինտերնետային ոլորտի խստացում։ Խոսքը գնում է այն մասին, որպեսզի պրովայդերները պարտադրված լինեն երկու տարի ժամկետով պահպանել մարդկանց կողմից ինտերնետի օգտագործման մասին տեղեկատվությունը, այդ թվում՝ բջջային ինտերնետի մասով։ Միգուցե սա ինչ-որ իմաստ ունի, բայց ոլորտային խստացումներից առաջ առնվազն պետք էր հանրային քննարկումներ կազմակերպել», - ասաց Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով, պետք է նաև լրացուցիչ օրենսդրական փոփոխություններ արվեին, որովհետև խոսքը գնում է անձնական տվյալների մուտքի մասին, և պարզ չէ, թե ով իրավունք ունի դրանցից օգտվելու։
«Երրորդ. սա նաև տնտեսական լուրջ ազդեցություն ունի, ինչը պետք է քննարկվի։ Չորրորդ. ինչո՞ւ է սա այսպես հապճեպ արվում՝ առանց լրացուցիչ բացատրություններ տալու։ Այս ամենը, միասին վերցրած, հարցեր են առաջացնում», - ասաց Մարտիրոսյանը։
Նրա համոզմամբ՝ քննարկումներ պետք էր և կարելի էր ծավալել ՀՀ ինտերնետի կառավարման խորհրդում, որտեղ ներկայացված են և՛ պետությունը, և՛ հասարակական սեկտորը, և՛ պրովայդերները, մինչդեռ որևէ քննարկում չի եղել։
«Եթե հանրությունն ուշադրություն չի դարձնում ամեն մի նման քայլի վրա, յուրաքանչյուր հաջորդ քայլ կարող է համացանցում ավելի լուրջ վերահսկողության տանել», - համոզմունք հայտնեց տեղեկատվության անվտանգության փորձագետը։

Information security expert Samvel Martirosyan says an attempt is being made to apply control mechanism in Internet sector on behalf of archive preservation standards in the electronic communication sector.
Speaking to Aysor.am, Martirosyan said that such initiative should have preceded public discussion.
“The issue is the following – the regulations of the corresponding decision of the Public Services Regulatory Commission lead to toughening the web sector. The providers will be obliged to preserve the information about the usage of Internet by people for two years, including the mobile internet. May be it has some sense, but before toughening the sector they should have at least organized public discussions over it,” Martirosyan said.
He added that additional legislative amendments are also necessary as it refers to the entrance to the personal data and it is not clear who has right to make use of it.
“The third thing is that it will be of serious economic impact and should be discussed, the fourth, why is it being done so hasty, without any additional explanations? All this raise questions,” Martirosyan stressed.
He said discussions were necessary and they should have taken place at Armenia’s Internet Management Board where both the state, the public sector and providers are represented.
“If the people are not paying attention to each such step, the every other step may lead to a more serious web control,” the expert said.