Մետրոյի նոր կայարանի կառուցումը նախատեսվում է մասնավոր ներդրումների միջոցով. Հակոբ Կարապետյան
Միայն Երևանի վարչական շրջաններից մեկը որոշ ժամանակով ղեկավարելը բավարար երաշխիք չէ քաղաքային տնտեսության վերաբերյալ պատկերացումներում որոշակիություն մտցնելու և որակյալ վերլուծություններ անելու համար, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Երևանի քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը՝ անդրադառնալով Դավթաշեն վարչական շրջանի նախկին ղեկավար Ռուսլան Բաղդասարյանի ֆեյսբուքյան գրառմանը, որով վերջինս հայտնում է, որ քաղաքապետը խաբել է՝ մետրոյի նոր կայարան չի կառուցվելու։
«Երբ խոսել ենք մետրոյի նոր կայարանի կամ մետրոպոլիտենի ցանցի զարգացման մասին, վարկային ծրագրերի մասին չենք նշել։ Շատ հստակ և պարբերաբար ասվել է, որ սա նախատեսվում է անել ներդրումային ծրագրի, մասնավոր ներդրումների միջոցով։ Այո, ՎԶԵԲ-ը վարկային ծրագիր ունեցել է, որը վերաբերում էր մետրոպոլիտենի սպասարկմանը։ Ես ստիպված եմ ցավով արձանագրել, որ պարոն Բաղդասարյանը կամ տեղյակ չէ այդ հարցին կամ հանրությանը մոլորեցնելու նպատակ ունի», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Հարցին՝ այս պահին որևէ հստակ նորություն կա՞ մետրոպոլիտենի նոր կայարանի կառուցման գործընթացից, Հակոբ Կարապետյանը պատասխանեց, որ էսքիզային առաջարկներն արդեն իսկ պատրաստ են, և պոտենցիալ ներդրողների հետ բանակցություններ են ընթանում։
«Ավելի մանրամասն տեղեկատվություն այս պահին չենք կարող հաղորդել, բայց հուսով ենք, որ հանրությանը երկար սպասեցնել չենք տա», - ասաց քաղաքապետի մամուլի խոսնակը։
Հիշեցնենք, որ Դավթաշեն վարչական շրջանի նախկին ղեկավար Ռուսլան Բաղդասարյանը ֆեյսբուքում գրառում է կատարել՝ նշելով, որ վստահ կարող է պնդել՝ Երևանի գործող քաղաքապետը խաբել է մայրաքաղաքի բնակիչներին՝ մետրոյի կայարան չի կառուցվելու։

New metro station to be built with private means: spokesperson
Heading one of the administrative regions of Yerevan for a while is not enough for forming ideas and making high-quality analysis about the city’s affairs, spokesperson of Yerevan mayor Hakob Karapetyan told Aysor.am, referring to the statement of the former mayor of Davitashen administrative region Ruslan Baghdasaryan that the mayor lied and no new metro station will be built.
“When we were speaking about the metro and the development of the metropolitan’s network we did not speak of the loan programs. It was clearly said that an investment program is intended, private investments are necessary. Yes, the EBRD had a loan program relating to the service of metropolitan. I must register with regret that Mr Baghdasaryan is either unaware of the issue or wanted to confuse the people,” Karapetyan said.
As to whether there is some news from the process of construction of new metro station, Karapetyan said that the sketch suggestions are already ready and negotiations are taking place with potential investors.
“No more detailed information may be provided as of now, but we hope the people will not wait long,” the spokesperson stressed.