Արսեն Բաբայանին զրկում են ևս մեկ Սահմանադրական իրավունքի հավասար երաշխիքներից. իրավապաշտպան
Արսեն Բաբայանի ձերբակալման իրավաչափության դեմ փաստաբանի բողոքը դատարանում մուտքագրվել է երեկ՝ ժամը 21:04-ին, Facebook-յան իր էջում գրել է իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
«Ըստ Սահմանադրության՝ բողոքը պետք է քննվի սեղմ ժամկետում։ Գործնականում այդ դրույթը կիրառվում է այնպես, որ դատական նիստը նշանակվում է բողոքը մուտքագրելուց առավելագույնը 12-18 ժամ հետո։
Անցել է մոտ 16 ժամ, իսկ դատական նիստ դեռ նշանակված չէ։ Այս փաստը կարող է տպավորություն ստեղծել, որ Արսեն Բաբայանին զրկում են ևս մեկ Սահմանադրական իրավունքի հավասար երաշխիքներից։
Թերևս ժամանակն է օրենքով ամրագրել «Բռնենք, հետո կմտածենք՝ ինչ ենք անում» սկզբունքը։ Առնվազն՝ Հրայր Թովմասյանի մերձավորների մասով», - նշել է Մելիքյանը։

Арсена Бабаяна лишают еще одной гарантии равных конституционных прав – Рубен Меликян
Жалоба адвокатов бывшего заместителя руководителя Аппарата Национального Собрания Армении Арсена Бабаяна о правомерности его задержания поступила в суд вчера, в 21:04, написал на своей странице в Facebook правозащитник Рубен Меликян.
«Согласно Конституции, жалоба должна быть рассмотрена в сжатые сроки. На практике эта функция реализуется так, чтобы заседание суда назначалось максимально по истечении 12-18 часов после получения жалобы.
Прошло больше 16 часов, а судебное заседание пока не назначено. Этот факт создает впечатление, что Арсена Бабаяна лишают еще одной гарантии равных конституционных прав.
Пожалуй, пришло время зафиксировать законом принцип "Сначала помаем, а потом подумаем, что делать". Как минимум, по части близких Грайра Товмасяна», - написал Рубен Меликян.