Վահե Գրիգորյանը շարունակում է չմասնակցել ՍԴ նիստերին, բայց ստանում է 793 հազար դրամ աշխատավարձ, 240 լիտր բենզինի կտրոն, ունի ծառայողական մեքենա
22/10/2019 17:28
Սահմանադրական դատարանի դատավոր Վահե Գրիգորյանը, պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր, որևէ նիստի չի մասնակցել, Aysor.am-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ արձագանքել են ՀՀ Սահմանադրական դատարանից։
Ըստ ՍԴ-ի՝ Aysor.am-ին տրամադրած պատասխանի՝ «Սահմանադրական դատարանի դատավորների աշխատավարձերին առնչվող իրավահարաբերությունները կարգավորվում են «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքով, որի կարգավորումների համաձայն՝ Վահե Գրիգորյանին յուրաքանչյուր ամսվա համար հաշվարկված աշխատավարձի չափը (հիմնական աշխատավարձ և լրացուցիչ՝ դատավորի պաշտոնում աշխատանքային ստաժի համար օրենքով սահմանված հավելավճար) կազմում է 793 հազար 680 դրամ»։
Վահե Գրիգորյանին տրամադրվել է պարգևատրում 4 անգամ։
«Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր՝ Վահե Գրիգորյանը չի մասնակցել որևէ նիստի, վերջինը որևէ գործով չի հանդիսացել զեկուցող դատավոր։ Հարգելիության վերաբերյալ որևէ տեղեկատվություն չի ներկայացվել նրա կողմից», - ասված է ՍԴ պատասխանում։
Պաշտոնը ստանձնելուց հետո Վահե Գրիգորյանին տրամադրվել է նաև ծառայողական մեքենա (Hyundai Elantra), որը որոշակի ժամանակ անց փոխարինվել է մեկ այլ մեքենայով՝ վերանորոգման անհրաժեշտություն առաջանալու պատճառով, ինչպես նաև՝ մեքենայի համար նախատեսված 240 լիտր բենզինի կտրոն՝ յուրաքանչյուր ամսվա կտրվածքով։
Վահե Գրիգորյանը, հիշեցնենք, Սահմանադրական դատարանի դատավոր է ընտրվել 2019 թվականի հունիսի 18-ին՝ ձայների 99 կողմ, 22 դեմ հարաբերակցությամբ։
Հունիսի 20-ին Ազգային ժողովում Վահե Գրիգորյանը, համաձայն ԱԺ կանոնակարգ օրենքի, երդվեց և ինքն իրեն հռչակեց ՍԴ նախագահ:
Մինչ երդումը, սակայն, Վահե Գրիգորյանը ելույթով էր հանդես եկել՝ նշելով, թե իր համար բարձր պատիվ է ՍԴ դատավորի պաշտոնը երդմամբ ստանձնելը։

Ваге Григорян продолжает не участвовать в заседаниях КС, но получает зарплату в размере 793 тысячи 680 драмов, пользуется служебной машиной и талоном на бензин
22/10/2019 18:54
Судья Конституционного суда  Ваге Григорян с момента вступления должность не участвовал ни в одном заседании, говорится в ответе Конституционного суда на письменный запрос Aysor.am.
Согласно предоставленному Aysor.am Конституционным судом ответу, «правоотношения в связи с зарплатами судей Конституционного суда регулируются законом "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы", согласно положениям которого размер начисленной заработной платы Ваге Григоряна за каждый месяц (основная зарплата и дополнительная, установленная за стаж работы в должности судьи оплата) составляет 793 тысячи 680 драмов».
Ваге Григоряну четыре раза была предоставлена премия.
«С момента вступления в должность судьи Конституционного суда Ваге Григорян не участвовал в каком-либо заседании, не являлся судьей-докладчиком по какому-нибудь делу. Какой-либо справки об уважительной причине с его стороны не представлено», - говорится в ответе Конституционного суда.
Ваге Григоряну с момента вступления должность была предоставлена также служебная машина (Hyundai Elantra), которая через некоторое время была заменена на другую машину из-за необходимости ремонта, а также каждый месяц талон на 240 литров бензина, предусмотренного для машины.
Напомним, Ваге Григорян 18-го июня 2019 года был избран судьей Конституционного суда  парламентом Армении, соотношением голосов 99 «за», 22 – «против».
Согласно регламенту Национального Собрания, Ваге Григорян 20-го июля принес присягу и при этом провозгласил себя председателем Конституционного суда.
Однако до церемонии принесения присяги Ваге Григорян выступил с заявлением, отметив, что вступление в должность судьи Конституционного суда и принесение присяги являются для него большая честью.