ՀՔԾ-ն դատարան չի ներկայացրել ՍԴ աշխատակազմի նախկին ղեկավարի ցուցմունքը, որը արդարացնում է Արսեն Բաբայանին (Տեսանյութ)
Ամենայն հավանականությամբ, դատարանն այսօր երկու հարցերը միաժամանակ կքննարկի՝ և՛ ձերբակալման իրավաչափության դեմ մեր կողմից ներկայացված բողոքը, և՛ վարույթ իրականացնող մարմնի միջնորդությունն՝ Արսեն Բաբայանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին, դատարանի դիմաց այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի պաշտպան Երվանդ Վարոսյանը։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե ՍԴ աշխատակազմի նախկին ղեկավարն իր հարցազրույցում պնդել է, որ գրությունն ԱԺ ուղարկել է մարտի 2-ին, արդյոք այդ փաթեթը փոխանցվե՞լ է պաշտպանական կողմին և փաթեթում առկա՞ է նման փաստ, Երվանդ Վարոսյանը պատասխանեց.
«Մենք համոզված ենք, որ ՍԴ աշխատակազմի նախկին ղեկավարը նաև հարցաքննվել է քրեական գործով, այդ մասին կար նշում նաև իր հարցազրույցում, սակայն, ի զարմանս մեզ, այդ հարցաքննության արձանագրությունը մեզ չի տրամադրվել, դատարան էլ չի ներկայացվել»։
Նա նշեց՝ իրենց համար դա եղել է հայտնի պատճառներով.
«Որովհետև ակնհայտ արդարացնող ապացույց է։ Ասեմ ավելին, այսօր ուշադիր հետևել եմ նաև պարոն Բաբլոյանի հարցազրույցին, ինչպես նաև Գագիկ Հարությունյանի հարցազրույցին։ Այդ երեք անձանց դիրքորոշումները բավարար են պնդելու համար, որ ներկայացված մեղադրանքն իրականաության հետ որևէ աղերս ունենալ չի կարող»։

SIS fails to present testimony of former head of CC staff which clearly justifies Arsen Babayan: attorney
23/10/2019 17:51
The Yerevan court will examine today two petitions – the one of the attorneys of former head of NA’s staff Arsen Babayan to release their defendant and the one of the investigators to choose arrest as Babayan’s preventive measure, attorney Yervand Varosyan told the reporters before the launch of the court examination set for 5.45 p.m.
To the observation that the former head of the CC staff claimed and stated in his testimonies that he sent the application on March 2, Varosyan said they are convinced that the former CC official was interrogated in the sidelines of the criminal case.
“We are convinced that the former head of the CC staff was interrogated in the sidelines of the criminal case, he also stated about it in his interview but strangely enough we have not been either provided the protocol of the interrogation or it has been submitted to the court,” Varosyan said, adding that he knows the reason of not doing it.
“It is an obvious justifying evidence. Moreover, I have followed closely the interview of former chairman of the parliament Mr Babloyan and the one of former CC president Gagik Harutyunyan. The positions of these three persons are enough to claim that the forwarded accusation has nothing to do with reality,” the attorney said.