Գագիկ Խաչատրյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի վաղը. առողջական պատճառներով նա ներկա չի եղել նիստին
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում քննվում էր ՊԵԿ նախկին ղեկավար Գագիկ Խաչատրյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու միջնորդությունը։
Գագիկ Խաչատրյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ կողմերը ներկայացրել են իրենց դիրքորոշումները, որոշումը կհրապարակվի հոկտեմբերի 24-ին՝ ժամը 12-ին։
«Դատախազության և քննչական մարմինների ներկայացուցիչները հիմնավորում էին, թե ինչու իրենց տեսանկյունից անձը պետք է մնա կալանքի տակ, իսկ մենք հակափաստարկներն էինք ներկայացնում», - ասաց Երեմ Սարգսյանը։
Պաշտպանն ասաց, թե մեղադրող կողմի հիմնավորումն, ըստ էության, այն է, թե ազատության մեջ գտնվելով Գագիկ Խաչատրյանը կթաքնվի վարույթն իրականացնող մարմնից, կխոչընդոտի գործի քննությանը։
«Մեր հակափաստարկները շատ օբյեկտիվ և տրամաբանական են։ Բազմիցս ասել, և հիմա էլ կրկնում եմ. Գագիկ Խաչատրյանը գտնվել է Գերմանիայում՝ հետվիրահատական պարտադիր բուժման մեջ։ Քննիչի ընդամենը մեկ զանգով նա դադարեցրել է բուժումը, վերադարձել, ներկայացել քննիչին, հույս ունենալով, որ թույլ կտան մեկ շաբաթով դարձյալ գնալ, բուժումը ստանալ և վերադառնալ»։
Դատական նիստին Գագիկ Խաչատրյանը ներկա չի եղել, պաշտպանն ասաց, որ պատճառն առողջական խնդիրն էր։
«Եղել է կոնսիլիում, դրա եզրակացացությունը ներկայացրել ենք դատավորին, այն ուղարկել ենք նաև Գերմանիայի համապատասխան բժշկական կենտրոն, որտեղ մեկ այլ կոնսիլիում է հրավիրվել աշխարհահռչակ պրոֆեսորների մասնակցությամբ, նրանց կողմից այս եզրակացության հիման վրա տրվել է մեկնաբանություն, որ իրենք դեռ ապրիլից զգուշացնում էին, որ եթե չգա բուժման, կրկնակի վիրահատության կարիք կառաջանա», - ներկայացրեց պաշտպանը։
Երեմ Սարգսյանն ասաց, որ տեղի ունեցողն ապօրինի է, քանի որ հուլիս ամսից կա կոնսիլիումի եզրակացություն, որ անձին պետք է թույլ տան մեկնելու բուժումը շարունակելու, սակայն այդ փաստաթուղթը չեն շրջանառել, որպեսզի պաշտոնապես պարտավորություն չառաջանա։
«Հիմա արդեն ստացել են պատասխանը, բայց ասում են, թե պետք է փորձաքննություն իրականացնեն։ Քանի որ կոնսիլիումից իրենց ձեռնտու պատասխան չի ստացվել, որոշել են փորձաքննություն նշանակել։ Ակնհայտորեն խախտվում են անձի իրավունքները», - ասաց Երեմ Սարգսյանը։
Ինչ վերաբերում է գրավի չափին, Գագիկ Խաչատրյանի պաշտպանն ասաց, թե քանի որ մեղադրանքի ծավալում ներգրավված է եղել մոտ 230 մլն դրամի չափով վնաս, իրենք ասել են, որ այդ չափով պատրաստ են գրավ վճարել դատարանի դեպոզիտ հաշվին։

Yerevan general instance court is examining the petition of prolonging the arrest of former chairman of State Revenue Committee Gagik Khachatryan.
Speaking to reporters today, Khachatryan’s attorney Yerem Sargsyan said that the parties introduced their positions, the decision will be published on October 24 at 12 p.m.
“The representatives of prosecution’s office and law enforcement bodies were grounding why Khachatryan should remain in custody while we were presenting counterarguments,” Yerem Sargsyan said.
The attorney said the accusing side is grounding the position saying that being in freedom Gagik Khachatryan will hide from the supervising body, impede the examination of the case.
“Our counterarguments are very objective and logical. I have many times stated and repeat Gagik Khachatryan was in Germany passing treatment after surgery,” he said, adding that with just one call of investigator he stopped the treatment and returned, hoping that he would stay for a week and then again go to continue and end the treatment and come back.
Sargsyan said Gagik Khachatryan was not present at the hearing due to health issues.
“Consilium took place, the conclusion was presented to the judge, it was also sent to the corresponding medical center in Germany where another consilium was convened with the participation of world famous professors, they commented on the conclusion saying that they were warning from April that if Khachatryan did not remain for treatment, necessity of second operation would arise,” the attorney said.
Yerem Sargsyan described the actions illegal, as the person is not allowed to continue treatment even in conditions of existence of the consilium’s conclusion. He said the document was not circulated to escape official responsibility.
“Now they have received the response but claim the necessity of conducting expertise,” he said, adding that the person’s rights are openly being violated.