«Փաստ». Քոչարյանի դեմ ցուցմունք չտալուց հետո են Գրիգորի Հայրապետովին ազատել աշխատանքից
«ՊՊԾ նախկին պետ, գեներալ Գրիգորի Հայրապետովի աշխատանքից հեռացման գլխավոր պատճառը եղել է 2001թ. սեպտեմբերի 24-ի լույս 25-ի գիշերը «Առագաստ» սրճարանում Պողոս Պողոսյանի սպանության վերաբերյալ քրեական գործի՝ իշխանության կողմից նորովի բացումը։
Նշյալ աղբյուրի փոխանցմամբ, Հայրապետովին առաջարկվել է ցուցմունք տալ այդ գործի հետ կապված, «հիշել» և ասել, որ Ռոբերտ Քոչարյանն է հանձնարարել Պողոսյանին ծեծել։
Սակայն Հայրապետովը հրաժարվել է՝ ասելով, թե ինքը չի կարող նման ցուցմունք տալ, քանի որ դա իրականությանը չի համապատասխանում։ Առաջարկողն  սկսել է «երեսով տալ», որ նրան նոր իշխանությունը լավ է վերաբերվել, պաշտոնի բարձրացում է արվել, գեներալի կոչում են տվել: Այդուամենայնիվ, Հայրապետովը հրաժարվել է՝ նշելով, որ այդպես չի եղել՝ խնդրելով իրեն չխառնել քաղաքական հաշիվների մեջ։
Հայրապետովին ժամանակ են տվել մտածելու և, տեսնելով, որ կոմպրոմատ էլ չկա վրան, առանց զգուշացնելու հրամանը տվել ու ազատել են աշխատանքից։
Մեր աղբյուրը նաև հավելեց, որ ՊՊԾ այլ սպաների ևս, որոնք այդ օրը ուղեկցել են Ռոբերտ Քոչարյանին ու Շառլ Ազնավուրին, նույն առաջարկով դիմել են, սակայն դեռևս արդյունքներ չկան»:

«Паст»: Григорий Айрапетов был уволен с поста после отказа давать показания против Роберта Кочаряна
Газета «Паст» пишет, главной причиной увольнения с поста бывшего начальника Государственной службы охраны, генерала Григория Айрапетова стало открытие уголовного дела об убийстве Погоса Погосяна в кафе «Арагаст» в ночь на 25 сентября 2001 года.
Как сообщает источник издания, Айрапетову предложили давать показания по этому делу, «вспомнить» и сказать, что тогдашний президент Роберт Кочарян дал указание избить Погосяна.
Однако Айрапетов отказался, заявив, что не может дать такого показания, поскольку это не соответствует действительности. Предложивший это начал «укорять» его в том, что новые власти хорошо отнеслись к нему, повысили должность и присвоили звание генерала.
Однако Айрапетов, тем не менее, отказался давать подобные показания, попросив не вмешивать его в политические разборки. Ему дали время подумать, а после того, как выяснилось, что компромата на него нет, без предупреждения подписали приказ об освобождении с должности.
«Наш источник добавил, что с таким же предложением обратились  к другим офицерам Государственной службы охраны, которые в эти дни сопровождали Роберта Кочаряна и Шарля Азнавура, однако результатов пока нет.