Գագիկ Հարությունյան. «Ցավն այն է, որ իրավաբաններից ոմանք սկսեցին դատարաններ շրջափակելը համարել ժողովրդավարության դրսևորում». «Հրապարակ»
23/10/2019 11:45
Սահմանադրական դատարանի երկարամյա նախագահ, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը «Հրապարակ» թերթին տված հարցազրույցում կարծիք է հայտնել, որ ցանկացած սահմանադրական խնդիր ունի նաև քաղաքական ենթատեքստ կամ քաղաքական բաղադրիչ։ Նա սա ասել է՝ անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանի շուրջ ծավալվող վերջին իրադարձություններին։ Իսկ անձամբ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի հոր տան տանիքը բարձրանալու իրավապահների գործողություններն էլ Գագիկ Հարությունյանը որակել է իրավական մշակույթի խնդիր։ Հարցին՝ իրեն դո՞ւր է գալիս այն մթնոլորտը, որ ձևավորվել է այսօր Հայաստանում, Գագիկ Հարությունյանը կարճ է պատասխանել՝ ոչ։
Խոսելով ԲԴԽ նախագահի պաշտոնից հրաժարական ներկայացնելու պատճառների մասին՝ Գագիկ Հարությունյանն ասել է, որ իր մարդկային արժանապատվությունը թույլ չէր տալիս այս վիճակում շարունակել այդ պաշտոնը զբաղեցնել։
«Որովհետև ես չէի կարող, ես բարոյական իրավունք չունեի, երբ դատարանները շրջափակեցին։ Ես դրանից ընդամենը 4-5 օր առաջ իշխանության բոլոր մարմիններին՝ վարչապետ, նախագահ, ԱԺ նախագահ, մի քանի նախարարներ և այլն, բոլորին տվել էի այն կոնցեպցիան, որ առաջարկում էին բարեփոխումները։ Եվ մեծ մասը, կարծես թե, ոգևորություն ունեին, նաև իմ հանդիպումների ժամանակ, ու չէին առարկում, որ կարելի է այս ճանապարհով գնալ։ Ու հանկարծ այդ ֆոնի վրա, կիրակի օրը ես լսում եմ, թե վաղը դատարանները շրջափակում ենք։ Զարմացա։
Մեկ օր առաջ բոլորովին այլ մթնոլորտ էր, այլ իրականություն, այս մեկ օրում ի՞նչ փոխվեց։ Երբ ես եկա, փորձեցի տեսնել իրականությունը, հաջորդ օրը նույնիսկ մտածում էի՝ քննարկման ժամանակ խոսք բարձրացնեմ և տեսակետ արտահայտեմ, դուրս եմ գալիս, որ գնամ, տեսնեմ՝ ԲԴԽ-ն էլ է շրջապատված։ Ընդ որում՝ մարդիկ, երեխաներ, որոնք իմ թոռների տարիքին են, արտահայտություններ էին անում, որ, կներեք, ես մարդկային արժանապատվություն ունեմ, ես ճանապարհ եմ անցել, ես կյանք եմ տեսել, ես մարդկանց հետ եմ շփվել… և ես փորձեցի կուլ տալ։ Հաջորդ օրը եկել ենք, ու էլի նույն պատմությունը։ Եվ ցավն այն է, որ իրավաբաններից ոմանք սկսեցին դատարանները շրջափակելը համարել ժողովրդավարության դրսևորում», - ասել է Հարությունյնաը:

Гагик Арутюнян: Проблема в том, что некоторые из юристов начали считать блокирование судов проявлением демократии
23/10/2019 13:14
Председатель Конституционного суда в течение долгих лет, бывший председатель Высшего судебного совета Гагик Арутюнян в интервью газете «Грапарак» выразил мнение, что любая конституционная проблема имеет также политический подтекст или политический элемент. Об этом он заявил, обратившись к происходящим в последнее вокруг Конституционного суда процессам.
При этом Гагик Арутюнян охарактеризовал действия правоохранителей, когда они поднялись на крышу дома отца председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна, как проблему правовой культуры. На вопрос, нравится ли ему та атмосфера, которая сформировалась сегодня в Армении, Гагик Арутюнян ответил кратко: «Нет».
Касаясь причин отставки с должности председателя Высшего судебного совета, Гагик Арутюнян заявил, что в подобной ситуации его человеческое достоинство не позволяло продолжать занимать эту должность.
«Потому что я не мог, у меня на то не было морального права, когда заблокировали суды. Я всего лишь 4-5 дней до этого представил всем органам власти – премьер-министру, президенту, спикеру парламента, нескольким министрам и т.д. – всем ту концепцию, которой предлагались реформы. И большая часть, вроде, были воодушевлены, также во время моих встреч, и не возражали, что можно идти по этому пути. И вдруг на этом фоне, я слышу в воскресенье о том, что завтра блокируют суды. Удивился.
День назад была совершенно друга атмосфера, другая реальность, что изменилось за один день? Когда пришел и попытался увидеть происходящее, и даже на следующий день думал о том, чтобы выступить и выразить свою точку зрения во время обсуждения. Но выхожу, чтобы пойти и вижу, что Высший судебный совет тоже заблокирован. Причем, люди, дети, которые в возрасте моих внуков, делали такие заявления, которые, извините, ведь у меня есть человеческое достоинство, я прошел путь, я видел жизнь, я общался с людьми… и я попытался стерпеть. На следующий день мы пришли и опять такая же история. И проблема в том, что некоторые из юристов начали считать блокирование судов проявлением демократии», - заявил Гагик Арутюнян.