Թեհրանը ողջունում է Սիրիայի հարցով Պուտինի և Էրդողանի պայմանավորվածությունները
Թեհրանը ողջունում է Սիրիայի հարցով համաձայնագիրը, որը երեքշաբթի կնքվել է Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և  Թայիփ Էրդողանի հանդիպման ժամանակ: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին:
«Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև Սիրիայի հյուսիսում հրադադարի մասին համաձայնագիրը դրական քայլ է տարածաշրջան կայունության և անդորրի վերադարձման ճանապարհին», - Իրանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ ասել է նա:
Մուսավին ավելացրել է, որ «Իրանը ողջունում է ցանկացած գործողություն, որը նպաստում է Սիրիայի տարածքային ամբողջականության պահպանմանը և ազգային ինքնիշխանության ամրապնդմանը»:
Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը հույս է հայտնել, որ «այս պայմանավորվածությունների ձեռքբերումը կնպաստի անվտանգության հետ կապված Թուրքիայի մտահոգության վերացմանը»:
«Իրանը Ադանայի համաձայնագրում համապատասխան հիմք է տեսնում Թուրքիայի և Սիրիայի միջև խնդրի լուծման համար, և այս կապակցությամբ պատրաստ է ցուցաբերել ցանկացած օգնություն Անկարայի և Դամասկոսի միջև երկխոսություն հաստատելու համար», - նշել է նա:

Тегеран приветствует договоренности Путина и Эрдогана по Сирии
Тегеран приветствует соглашение по Сирии, заключенное во вторник на встрече президентов России и Турции Владимира Путина и Тайипа Эрдогана. Об этом в среду заявил официальный представитель МИД Ирана Аббас Мусави.
"Соглашение между Россией и Турцией о прекращении огня на севере Сирии является позитивным шагом на пути возвращения стабильности и спокойствия в регион", - цитирует его пресс-служба иранского внешнеполитического ведомства.
Он добавил, что "Иран приветствует любые действия, которые способствуют сохранению территориальной целостности и укреплению национального суверенитета Сирии".
Представитель МИД выразил надежду, что "достижение этих договоренностей будет способствовать снятию обеспокоенности Турции по поводу ее безопасности". "Иран видит в Аданском соглашении подходящую основу для решения проблемы между Турцией и Сирией, и в этой связи готов оказать любую помощь для налаживания диалога между Анкарой и Дамаском", - отметил он.